XX Forum Humanum Mazurkas za nami!

XX Forum Humanum Mazurkas za nami!
Dnia 19 marca br. odbył się XX już Forum Humanum Mazurkas, w czasie którego 60 lecie pracy na scenie świętował Andrzej Płonczyński - legenda polskiego akompaniamentu. W ten wyjątkowy wieczór pianista zaprezentował bogaty program artystyczny z udziałem Gwiazd legendarnego "Podwieczorku przy mikrofonie" oraz zaprzyjaźnionych z nim artystów. Imprezę, w której udział wzięło ponad 800 osób poprowadził Prezes Grupy Mazurkas, Andrzej Bartkowski.

Andrzej Płonczyński był przez wiele lat animatorem i akompaniatorem historycznego już dziś „Podwieczorku przy Mikrofonie” – audycji radiowej, która powstała w 1936 roku i w latach 1958 – 1989 nadawana była regularnie w I Programie Polskiego Radia. Podczas swojego Benefisu Jubilat postanowił wrócić pamięcią do tego legendarnego programu i zaprosił artystów, z którymi miał okazję pracować. Dzięki temu sala „Zeus” w MCC Mazurkas na ponad 4 godziny zamieniła się w „studio radiowe”, a goście wieczoru mogłli przenieść się muzycznymi wspomnieniami w czasie. Wśród artystów na scenie pojawili się: Olgierd Buczek, Aleksander Czajkowski- Ładysz, Wojciech Wiliński, Jolanta Kubicka, Krzysztof Cwynar, Kira Andrea Płonczyńska, Krystyna Jędrzejecka, Rena Rolska, Zdzisław Słowiński, Kazimierz Kowalski, Andrzej Bychowski i Paulos Raptis. W gronie przyjaciół Andrzeja Płonczyńskiego, którzy jako goście wystąpili na scenie znaleźli się: prof. Anna Baker, Justyna Reczeniedi, Natalia Kovalenko, Wiesław Bednarek, Aleksander Kamedulski oraz Irena Bartkowska. Zgromadzona w „Zeusie” publiczność była pod dużym wrażeniem występu każdego z artystów. nie zabrakło także łez wzruszenia i sentymentalnych muzycznych wspomnień. Finałem programu był wspólny występ gości Benefisu i odśpiewanie piosenki pt.: „Płonczyński nasz”, do której słowa napisał Andrzej Bartkowski, Prezes Grupy Mazurkas. Tradycyjnie już, dla Jubilata oraz wszystkich uczestników wieczoru przygotowany został dwumetrowy tort.

W programie XX Forum Humanum Mazurkas znalazły się stałe pozycje, które towarzyszą Forum od 4 lat. Goście wieczoru mogli podziwiać wystawę rzeźby Katarzyny Bułki-Matłacz „Świat surrealizmu, groteski i bajkowej opowieści” oraz dwie wystawy malarskie: Jarosława Jaśnikowskiego „Podróż po alternatywnych światach” oraz wystawę zbiorową „Klimaty polsko – żydowskie w malarstwie współczesnym”. Kuratorem wystaw była Janina Tuora. Na rozpoczęcie XX Forum Humanum Mazurkas odbył się pokaz filmu o rzeźbiarce Katarzynie Bułce-Matłacz ,według scenariusza Janiny Tuory, w realizacji Jana Sumikowskiego. Partnerem jubileuszowej edycji Forum Humanum Mazurkas był Paweł Kanclerz – Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego.

zdjęcia: Foro K.Kiljan

INFORMACJA PRASOWA