Wielka Gala Muzyki Romskiej podczas XXI Forum Humanum Mazurkas

Wielka Gala Muzyki Romskiej podczas XXI Forum Humanum Mazurkas
Niepowtarzalne widowisko muzyczno-taneczne odbyło się 24 kwietnia br. w sali Zeus w MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel. Imprezę, za sprawą której zgromadzeni goście mogli przenieść się w świat romskiego stylu życia i obyczajów, słuchając artystycznie opracowanych wirtuozerskich i niezwykle efektownych utworów skrzypcowych, inspirowanych folklorem cygańskim z różnych krańców Europy, poprowadził tradycyjnie już Prezes Grupy Mazurkas, Andrzej Bartkowski.

Wydarzenie, w którym wzięło udział ponad 800 osób ze świata biznesu, kultury i sztuki, przygotował Król Czardasza Miklosz Deki Czureja i jego międzynarodowy zespół muzyków, śpiewaków i tancerzy wraz z Orkiestrą Kameralną „INSO” Filharmonii Lwowskiej. Na scenie zaprezentowało się 28 artystów, którzy przedstawili wyjątkowy program pełen tańca, kolorowych i oryginalnych strojów i niezwykle energicznej muzyki romskiej. Atmosfera na scenie udzieliła się także publiczności, która gromkimi brawami reagowała na każdy utwór i wraz z artystami śpiewała takie przeboje jak: „To były piękne dni”, „Gary Gary”, czy też „Oczy czarne".

Podczas wieczoru miała także miejsce inauguracja nowego projektu pod hasłem „Scena Talentów”, która od tej pory będzie integralną częścią każdej edycji Forum Humanum Mazurkas. Scena Talentów, której inicjatorką jest Irena Bartkowska, będzie okazją do prezentacji i promocji młodych, utalentowanych artystów. Podczas premierowej edycji wystąpił Łukasz Chmiel, znany z wielu muzycznych programów telewizyjnych, obecnie uczestnik programu Must Be The Music.

W programie XXI Forum Humanum Mazurkas znalazły się stałe pozycje, które towarzyszą Forum od 4 lat. Goście wieczoru mogli podziwiać w ramach wernisażu wystawę rzeźby Katarzyny Bułki-Matłacz „Świat surrealizmu, groteski i bajkowej opowieści” oraz wystawę zbiorową „Klimaty polsko – żydowskie w malarstwie współczesnym”. Wernisaż nawiązywał do tematu wieczoru i był wystawą zbiorową artystów pod hasłem: „Romskie żywioły kulturowe – taniec, muzyka, śpiew”. Kuratorem wystaw była Janina Tuora.

XXI Forum Humanum Mazurkas zaingurował pokaz filmu o rzeźbiarce Katarzynie Bułce-Matłacz pt.: „Mój rzeźbiarski surrealizm”, według scenariusza Janiny Tuory, w realizacji Jana Sumikowskiego. Partnerami tej edycji byli Paweł Kanclerz – Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego oraz Jan Żychliński – Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Foto.K.Rolak

INFORMACJA PRASOWA