Szczepienia u osób 12+ oraz przystąpienie do unijnego systemu certyfikatów covidowych.

Szczepienia u osób 12+ oraz przystąpienie do unijnego systemu certyfikatów covidowych.

Dzisiaj o 12.30 rozpoczęła się konferencja z udziałem ministra edukacji Przemysława Czarnka , ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa KPRM Michała Dworczyka, który jest odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień. Co nowego się dowiedzieliśmy? 

Rada Medyczna przy premierze RP przyjęła rekomendację dotyczącą szczepień osób 12+. Oznacza to możliwość szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 roku życia. W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Leków zatwierdziła rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 u osób właśnie w tym wieku. Akcja szczepień w Polsce rusza już 7 czerwca. Na razie w punktach szczepień, a nie w szkołach.

- W czerwcu rozpoczynamy akcję informacyjną we wszystkich szkołach - powiedział minister Czarnek. - W drugim tygodniu września, po wakacjach, będziemy mieli zbieranie kwestionariuszy medycznych. Na podstawie tego przeprowadzimy akcję szczepień w szkołach - zapowiedział.

Polska przystępuje dziś (1 czerwca) do unijnego systemu certyfikatów covidowych. Formalny start nastąpi 1 lipca.

- Polska znalazła się w grupie liderów, którzy będą od 1 czerwca wydawać certyfikaty do użytku obywateli - mówił na konferencji minister Niedzielski.

Umożliwi to podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. To elektroniczny dowód, że osoba przebyła już COVID19 lub jest zaszczepiona.

Adam Niedzielski zapowiedział, że jutro (2 czerwca) przedstawi nowe informacje na temat luzowania obostrzeń, które będą obowiązywać do 26 czerwca, czyli początku wakacji. W poniedziałek (7 czerwca) minister zdrowia wraz z premierem mają przedstawić plan odmrażania gospodarki na całe wakacje.