Specjalni Goście Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Hotelu Orbis Zamojski

Specjalni Goście Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Hotelu Orbis Zamojski
5 kwietnia, z okazji otwarcia synagogi w Zamościu, Hotel Orbis Zamojski na uroczystym obiedzie gościł Naczelnego Rabina Polski, Ambasadorów Izraela, Niemiec, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Prezydenta Miasta Zamościa oraz inne osoby zaproszone przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Renowacja renesansowej bożnicy i uruchomienie w niej Centrum „Synagoga” – nowoczesnego ośrodka kultury, który będzie służył zarówno Żydom, jak i mieszkańcom miasta to ważne wydarzenia w życiu Zamościa. Dzięki takim inicjatywom Zamość stanie się jeszcze bardziej atrakcyjnym miastem na szlaku polskich i zagranicznych turystów.

Synagoga w Zamościu to cenny dla polskiej i żydowskiej kultury zabytek, który znajduje się na obszarze wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W 2008 roku projekt „Rewitalizacja renesansowej synagogi w Zamościu na potrzeby Szlaku Chasydzkiego oraz lokalnej społeczności” stworzony przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, uzyskał wsparcie finansowe ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Przez dwa lata Fundacja wykonała prace remontowe i konserwatorskie, dzięki którym budynek synagogi został zabezpieczony oraz przywrócono mu dawny zachwycający wygląd.

Projekt samej rewitalizacji budynku i stworzenie w nim Centrum „Synagoga” jest przykładem nie tylko optymalnego wykorzystania środków pomocowych, ale także realizacji idei integracji kultur. Od 5 kwietnia uruchomiony został tam punkt informacji turystycznej i kulturalnej „Szlaku Chasydzkiego” oraz Multimedialne Muzeum Historii Żydów Zamościa i Okolic. Dzięki Centrum „Synagoga” turyści mogą bliżej poznać dzieje społeczności żydowskiej, która przez stulecia współtworzyła intelektualne, religijne i kulturowe oblicze regionu. Część powierzchni budynku została zaadaptowana dla pozarządowych organizacji kulturalnych. Gmach pełni również funkcje religijne, jako dom modlitwy dla odwiedzających Zamość grup żydowskich.

Honorowym patronem ceremonii uroczystego otwarcia synagogi jest Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodom towarzyszy w dniach 5-7 kwietnia międzynarodowa konferencja naukowa „Historia i kultura Żydów w Zamościu i na Zamojszczyźnie”.*

Hotel Orbis Zamojski, położony w sąsiedztwie ratusza i niedaleko synagogi, pełnił funkcję bazy dla gości przybyłych do miasta. Tu odbył się uroczysty, koszerny obiad Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z udziałem Naczelnego Rabina Polski, Ambasadorów oraz przedstawicieli władz polskich i izraelskich, a także lokalnych z Prezydentem Miasta Zamościa.

W hotelu zatrzymali się również uczestnicy inauguracji synagogi i konferencji naukowej. Zabytkowe wnętrza hotelu oraz profesjonalna obsługa zyskała w pełni aprobatę dyplomatów oraz gości z Polski i zagranicy.

Jesteśmy dumni, że możemy gościć w naszym hotelu tak ważne osobistości. Otwarcie synagogi jest cenne dla naszego miasta. Odrestaurowany został kolejny zabytek, który podniesie turystyczną atrakcyjność Zamościa. Jak piękny i ciekawy jest Zamość – trzeba się przekonać samemu – zaprasza turystów Maria Brzozowska, Dyrektor Hotelu Orbis Zamojski.

Hotelu Orbis Zamojski mieści się w sześciu odrestaurowanych zabytkowych kamienicach pochodzących z XVI-XIX wieku i zachwyca oryginalnym historycznym wystrojem. Restauracja jest ozdobiona malarstwem ściennym opartym na motywach historycznych, a hol udekorowano kopiami portretów osobistości z rodziny Zamoyskich. Na jednej ze ścian odtworzono widok Zamościa na podstawie sztychu z 1618 r. Galerie podwórkowe, drewniane wrota z dekoracją snycerską w bramach zostały wiernie odtworzone podczas remontu. Hotel Orbis Zamojski znany jest nie tylko z komfortowych, historycznych wnętrz, ale także z gościnności.

*na podstawie „Czterech Ambasadorów w synagodze”, Anna Rudny, Tygodnik Zamojski, 30.03.2011

INFORMACJA PRASOWA