Rozpoznaj swoje talenty! Artykuł Moniki Dymacz z MPI Poland Chapter.

Rozpoznaj swoje talenty! Artykuł Moniki Dymacz z MPI Poland Chapter.

Dlaczego tak niewielu z nas ma szansę osiągnąć sukces na miarę Roberta Lewandowskiego? Jedną z przyczyn jest błędne podejście naszych rodziców, nauczycieli i nas samych do naszych talentów i słabości. Tymczasem supermoce, które posiada każdy dobry event manager to nic innego jak dobrze zarządzane talenty. 

Już od najmłodszych lat doradza się nam, aby skupiać się na polepszaniu naszych słabych stron, a to, co nie sprawia nam problemów - odpuścić. Bo przecież i tak sobie z tym świetnie poradzimy. I tak mijają lata, a my tracimy czas na doskonalenie niedoskonałości i tego, w czym nie mamy szans na osiągnięcie mistrzostwa. W życiu zawodowym często wybieramy pracę bazując na tym, co jest aktualnie dostępne lub co nam zaproponowano, a nie na tym, co naprawdę chcielibyśmy robić.

A gdyby spróbować inaczej? Skupić się na tym, co sprawia nam radość? Jeśli naszą uwagę skierujemy na to, w czym najlepiej się odnajdujemy i co przychodzi nam w pełni naturalnie, osiągnięcie sukcesu będzie sporo prostsza. Jeśli popracujemy nad tym, co jest naszym talentem, a następnie zbudujemy na tych cechach naszą strategię, to samorealizacja i spełnienie (a w efekcie – również pieniądze), mogą pojawić się dużo łatwiej. Ważne, aby zrobić to w sposób w pełni świadomy i celowy. 

Najbardziej uznane na świecie badania nad talentami prowadzi od ponad 40 lat Instytut Gallupa. To najstarsza organizacja zajmująca się badaniem opinii publicznej, która w 1935 roku została założona przez Georga Gallupa. Obecnie prowadzi badania nad efektywnością pracy i zaangażowaniem pracowników oraz dostarcza narzędzia do określania silnych stron dla osób w różnym wieku i zajmujących się rozmaitymi aktywnościami. Wykorzystanie narzędzi i rozwiązań Gallupa ma swoje zastosowanie w organizacjach i firmach, w szkolnictwie i edukacji, w zespołach, a także do pracy z liderami, z nauczycielami i rodzinami.

Zgodnie z badaniami Instytutu Gallupa, osoby, które zaczęły wykorzystywać swoje mocne strony, są aż 6 razy bardziej zaangażowane i 3 razy bardziej zadowolone z życia. Może zatem zamiast tracić czas na eliminowanie swoich słabych stron – warto skoncentrować się na swoich talentach? Rozpoznać je i doskonalić, zacząć świadomie ich używać angażując się w projekty i działając w sposób który zwiększy nasze szanse na sukces i ograniczy ryzyko porażki.

No dobrze, ale… skąd mamy wiedzieć co jest naszą mocną stroną? Oczywiście, najbardziej naturalnym sposobem jest w pełni świadome przeżywanie naszego życia. Doświadczajmy życia, próbujmy, popełniajmy błędy, sprawdzajmy się w różnych rolach. W ten sposób zyskamy pewność, jakie wartości są nam bliskie, a co całkowicie jest z nami sprzeczne. Obserwujmy co sprawia nam satysfakcję, w czym osiągamy najlepsze wyniki lub jakich rzeczy szybko się uczymy. To na 100% będą nasze największe talenty! Takie doświadczanie pokaże nam drogę, jaką powinniśmy sobie obrać, aby te mocne strony wcielać w życie. Otworzy nam oczy, da nową perspektywę.

Jeśli chcecie sobie pomóc w odnalezieniu swoich mocnych stron, koniecznie przyjdźcie na organizowane przez MPI Poland szkolenie „Czas na Twoje mocne strony. Talenty Gallupa”, które odbędzie się już 11 maja w Warszawie. Na szkoleniu będzie tez okazja, by zrobić sobie badanie i wyciągnąć z niego pierwsze wnioski. To będzie idealny moment by odkryć, w czym tkwi nasz potencjał, a potem zbudować na tym naszą dalszą drogę zawodową. 

Autor: Monika Dymacz – Prezeska Stowarzyszenia MPI Poland Chapter