Rewolucja sztuki Haute Couture w Hotelu Bellotto

Rewolucja sztuki Haute Couture w Hotelu Bellotto

W prestiżowym Hotelu Bellotto miało miejsce wydarzenie niezwykłe pod każdym względem, stanowiące kamień milowy w historii sztuki haute couture.

Alicja Stańska, jedna z najbardziej uznanych artystek haftu haute couture, zorganizowała nie tylko swoją pierwszą międzynarodową wystawę w Polsce, ale także jedyną tego rodzaju ekspozycję w kraju.

Equilibrium of Powers - Haute Couture w Formie Rzeźby

W murach XVI-wiecznego pałacu Hotelu Bellotto odbyła się kolejna edycja cyklu Spotkań z Sztuką, w której główną rolę odegrała niezwykła rzeźba Alicji Stańskiej - Equilibrium of Powers. To unikalne dzieło sztuki wykonane z ponad 110 000 kryształów Swarovskiego, ręcznie haftowanych w technice haute couture, nie tylko zachwyca estetyką, ale przede wszystkim przenosi przekaz głębokich emocji. Wnętrze kreacji skrywa bijące serce kryształowe, które po sprzedaży, przeniesie się do serca nabywcy, by w dniu odejścia pierwszego właściciela przestać bić na zawsze.

Haute Couture w Architekturze Wnętrz

Alicja Stańska nie tylko przeniosła haute couture do świata rzeźby, ale także wniosła tę sztukę do architektury wnętrz. Wystawione haftowane lustro, ościeżnica oraz obrazy prezentujące anatomię człowieka na bazie XVII-wiecznego francuskiego chirurga to dowód na to, że sztuka może przenikać różne dziedziny życia. Innowacyjność Alicji Stańskiej objawia się także poprzez stworzenie pierwszego na świecie ręcznie haftowanego kafelka, który może być używany we wszelkich powierzchniach. To kolejny dowód na to, że haute couture i sztuka ręcznego haftu mogą przekraczać granice tradycyjnych dziedzin.

Alicja Stańska zadeklarowała, że w ciągu swojego życia stworzy siedem unikalnych rzeźb haute couture, każda będąca niepowtarzalnym dziełem sztuki, co stanowi wyraz artystycznego indywidualizmu.

"Dla mnie sztuka to nie tylko wyraz estetyki, to przekaz, historia, emocje. Chciałam stworzyć coś, co nie tylko zachwyci wzrok, ale również poruszy serce. Equilibrium of Powers, którą tworzyłam przez 3 lata, to nie tylko rzeźba - to historia, która łączy serca, przenosząc je z jednego właściciela do drugiego w symbolicznym akcie przekazu sztuki" - powiedziała Alicja Stańska.


"Moje prace to nie tylko wyraz mojego artystycznego wyrażenia, ale także manifest przekraczania granic sztuki. Haft w haute couture nie musi ograniczać się do ubrań, może stać się integralną częścią naszych domów, budując most pomiędzy tradycją a nowoczesnością" - dodała.


"Jesteśmy niezmiernie zaszczyceni, że mogliśmy być gospodarzem tak niezwykłej wystawy Alicji Stańskiej. To wydarzenie przyniosło nie tylko niezapomniane wrażenia estetyczne dla naszych Gości, ale również otworzyło nowe horyzonty w postrzeganiu sztuki haute couture. Hotel Bellotto zawsze stawiał na wspieranie sztuki i kultury, a ta wystawa jest doskonałym przykładem, jak sztuka może przenikać różne dziedziny życia. Nasze drzwi zawsze będą otwarte dla takich wyjątkowych wydarzeń, które łączą kreatywność, tradycję i nowoczesność" - powiedział Maciej Wołoszczak, Dyrektor Hotelu Bellotto.

O Artystce: Alicja Stańska

Alicja Stańska to niezwykle utalentowana artystka, projektantka i aktywistka, zdobywająca uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą dzięki swojemu niezwykłemu podejściu do sztuki haute couture i ręcznego haftu. Absolwentka Ecole Lesage w Paryżu - najważniejszej szkoły haftu haute couture na świecie, Alicja opanowała zarówno tradycyjną metodę haftu, jak i techniki luneville.

INFORMACJA PRASOWA