Rekordowy ruch turystyczny w Gdańsku daje duże nadzieje na przyszłość

Rekordowy ruch turystyczny w Gdańsku daje duże nadzieje na przyszłość

Gdańska Organizacja Turystyczna opracowała raport, który jest podsumowaniem ruchu turystycznego w Gdańku w miesiącach letnich. Wyniki napawają optymizmem, ale po kolei...

GOT zebrało dane o ruchu turystycznym w stolicy województwa pomorskiego w 3 miesiącach letnich (czerwiec, lipiec, sierpień). 

Tego lata Gdańsk odwiedziło aż 1 105 662 osób. Jest to bardzo dobry wynik, bo dotychczas pod kątem ruchu turystycznego w Gdańsku rekordowy był rok 2019, w którym stolicę woj. pomorskiego odwiedziło 1 098 430. W 2020 roku było to tylko 960 tysięcy - wynik ten nie dziwi, było to pierwsze pandemiczne lato.

„Bardzo nas cieszy powrót turystów. Potwierdza się, że goście chcą odkrywać nasz kraj, a Gdańsk jest tego najlepszym przykładem. Wiedzieliśmy, że będzie to bardziej udane lato, niż to poprzedniego roku, ale ten wynik jest wprost kapitalny, z czego jesteśmy bardzo dumni” - podsumowuje wyniki Łukasz Wysocki, Prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Turyści z Polski stanowili trochę ponad 80 % ruchu turystycznego. Najwięcej osób przyjechało do Trójmiasta z Mazowsza, Wielkopolski i Śląska. 

Turyści zza granicy stanowili ok. 20 % ruchu turystycznego, z czego 22 % to Niemcy, 14 % Skandynawowie, 10 % Holendrzy, 6 % Francuzi (wzrost względem poprzednich lat), 5 % mieszkańcy Wielkiej Brytanii (spory spadek względem poprzednich lat, co mogło wynikać z brexitu i z utrudnionego podróżowania samolotem). 

Bowiem tylko 7,3 % przyleciało do Gdańska samolotem. Turyści z Polski i zza granicy wybierali podróże samochodem (62 %) lub pociągiem (ponad 20 %).

Gdańsk niezmiennie otrzymuje od turystów wysoką ocenę pobytu - aż 8.8 w skali 10 punktów. 

Więcej informacji znajdziecie na grafikach.

INFORMACJA PRASOWA