PLAY KRAKÓW NEWS: Od poniedziałku specjalne wydania informacji dla Krakowian i uchodźców z Ukrainy!

PLAY KRAKÓW NEWS: Od poniedziałku specjalne wydania informacji dla Krakowian i uchodźców z Ukrainy!

Krakowianie od tygodnia, bez przerwy angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Udostępniają swoje mieszkania, organizują zbiórki i ruszają na granicę. Gdzie w danym momencie jest orgaznizowana pomoc, jak dołączyć do zbiórki darów i czy potrzeba więcej wolontariuszy? Na te pytania i inne postaramy się odpowiedzieć w specjalnym wydaniu PLAY KRAKÓW NEWS, które od poniedziałku o godz. 18.00 będzie można oglądać na platformie VOD PLAY KRAKÓW.

To nowy projekt, który ma ułatwić mieszkańcom Krakowa niesienie pomocy, pokazać ich heroiczną postawę i poinformować o ich działaniach uchodźców z Ukrainy. Program będzie nadawany bezpłatnie, bez konieczności wcześniejszego logowania się.

Informacje będą przekazywane w dwóch językach: polskim dla mieszkańców Krakowa i w ukraińskim dla uchodźców z Ukrainy, którzy już przebywają w mieście. W serwisie będą przedstawiane najbardziej aktualne informacje dotyczące trwających zbiórek darów i konkretnego zapotrzebowania w Krakowie, dane o bazach noclegowych, ulgach i rozwiązaniach przygotowanych dla uchodźców, bezpłatnych zajęciach i założonych przedszkolach czy żłobkach. Kraków stał się właśnie domem dla wielu obywateli Ukrainy dzięki jego mieszkańcom.

– Widzimy ogromne zaangażowanie mieszkańców. Tysiące zbiórek, grup w mediach społecznościowych, ogromna solidarność. Naszym celem jest uporządkowanie informacji o wszystkich działaniach. Ale chcemy też położyć nacisk na zupełnie inny aspekt. Pragniemy pomóc Krakowianom, którzy dziś zadają sobie wiele pytań: co mogę zrobić, z kim o tym rozmawiać, jak długo ta sytuacja potrwa? – tłumaczy prezydent Jacek Majchrowski. Dlatego w programie zasiądą też goście. Poza samorządowcami pojawią się psycholodzy, którzy postarają się wytłumaczyć mieszkańcom jak sobie poradzić w tej sytuacji, podpowiedzą jak rozmawiać z dziećmi o wojnie. Będą też eksperci, którzy wytłumaczą jak wyłapać nieprawdziwe informacje, by nie dołączyć do zbiórek pieniędzy, które nie są sprawdzone.

PLAY KRAKÓW NEWS pokaże co dzieje się na granicy, jak w pomoc angażują się mieszkańcy Krakowa i jego włodarze oraz przedstawi najświeższe informacje. Redakcja, która poprowadzi program z Centrum Kongresowego ICE Kraków przedstawi też tych, którzy w ostatnich dniach zaangażowali się w niesienie pomocy, uruchamiając rodziny, przyjaciół, znajomych i jednocząc obcych sobie ludzi. To moment na udokumentowanie wielkiej siły  i solidarności.

Aby zobaczyć program wystarczy wejść na stronę www.playkrakow.news i bez żadnego logowania włączyć odcinek. PLAY KRAKÓW NEWS będzie nadawane od poniedziałku do piątku o godz. 18.00 w bezpłatnym dostępie.

Program jest koprodukowany przez Miasto Kraków, miejską spółkę Kraków5020 i KBF.