Novotel Warszawa Airport - Gwiazdozbiór Jerzego Kośnika

Novotel Warszawa Airport - Gwiazdozbiór Jerzego Kośnika
7 marca 2011 roku w poniedziałek w hotelu Novotel Warszawa Airport zostanie otwarta wystawa fotografii – „Gwiazdozbiór” Jerzego Kośnika – jednego z najlepszych polskich fotografików. W przestrzeni lobby hotelu będzie wystawionych ponad 30 oryginalnych wielkoformatowych fotografii prezentujących największe gwiazdy zachodniego i polskiego kina – od Betty Davies do Grażyny Szapołowskiej, od Jack’a Nicholsona do Romana Polańskiego.
Wernisaż wystawy z udziałem autora, zaproszonych „polskich” bohaterów jego zdjęć, a także przedstawicieli środowiska polskiej fotografii oraz jej entuzjastów rozpocznie się 7 marca w poniedziałek o godzinie 19.00. „Gwiazdozbiór” można oglądać w Novotel Warszawa Airport i wystawione sygnowane prace kupować do 30 marca. Wystawie towarzyszy oryginalny katalog w formie zdjęć pocztówkowych, prezentujący „gwiazdozbiory” Jerzego Kośnika i oraz seria unikatowych kopert Art Mail.


„Gwiazdozbiór” to pierwsza w Polsce przekrojowa wystawa unikatowych zdjęć osobiście wyselekcjonowanych i przygotowanych przez Jerzego Kośnika z tysięcy prac wykonanych w latach 1978-2000 na filmowych festiwalach w Cannes i San Sebastian, a także w Warszawie, Paryżu, Krakowie, Londynie i Międzyzdrojach. Tytuł „Gwiazdozbiór” najlepiej oddaje charakter wystawy – to spotkanie z prawdziwymi gwiazdami kina uwieńczonymi na zdjęciach portretowych Jerzego Kośnika. Znane osobistości, których fotografie można obejrzeć na wystawie to m.in.: Jim Jarmush, Anna Dymna, Richard Gere, Janusza Gajos, Nastazja Kinsky, Roger Moore, John Travolta, Krzysztof Kieślowski, Grace Jones. Każde zdjęcie to osobna historia bohatera i niezwykłych okoliczności sesji zdjęciowej oraz samego fotografika. Dlatego też są one tak oryginalne i cenne – autor pokazuje nie tylko „gwiazdy”, ale prawdziwych ludzi z ich emocjami, talentem i pasją. Niektóre zdjęcia Jerzego Kośnika to ikony, które już zawsze będą kojarzyły się z wybranymi bohaterami – tak jak fotografik pokazał Krzysztofa Kieślowskiego – my zapamiętaliśmy go na zawsze. Na tym polega sztuka fotografii Jerzego Kośnika.

Jerzy Kośnik to nestor polskiej fotografii, jeden z bardziej wszechstronnych fotografików - znany z aktów, reportaży i portretów, to także fascynująca osobowość, a jego życie to przykład historii polskich przemian. Zajmuje się fotografią od 17 roku życia. Już w 1968 roku dokumentował protest studentów na Politechnice Warszawskiej. Od 1977 roku Kośnik pracował dla magazynu „Film”, dla którego fotografował aktorów i gwiazdy show biznesu na największych festiwalach międzynarodowych. W 1980 roku fotograf zgłosił się do Solidarności Region Mazowsze, aby zostać społecznym fotoreporterem i z perspektywy obserwatora i uczestnika fotografować ważne dla kraju wydarzenia. Fotografik w wyniku weryfikacji dziennikarzy w stanie wojennym został zwolniony z „Filmu”, odtąd prywatnie fotografuje gwiazdy, które ceni. Od roku 1985 Kośnik jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Po 10 latach pracy dla francuskiej agencji GAMMA /1981-1990/ Kośnik wrócił do aktu i portretu. Od kilku lat jego pasją jest twórcza obróbka zdjęć cyfrowych: „Daje mi ona niewiarygodną swobodę kreacyjną. Odtąd zdjęcia studyjne stały się tylko częścią tego, co powstaje później. Digital Art pochłonęła mnie całkowicie i pozwala być nie tylko biernym rejestratorem rzeczywistości” – opowiada fotograf. Aktualnie jest także dokumentalistą budowy Stadionu Narodowego w Warszawie – ze swojej perspektywy pokazuje jak zmienia się świat wokół nas.

Novotel Warszawa Airport konsekwentnie wspiera polskich artystów i sztukę nowoczesną. W hotelu od lat organizowane są wernisaże i wystawy uznanych artystów. W maju 2010 roku pokazywano prace Jarosława Luterackiego, który zajmuje się malarstwem iluzjonistycznym, rzeźbą, projektowaniem wnętrz i ogrodów. Jego najsłynniejszy cykl obrazów „Ogrody” był wielokrotnie prezentowany w całym kraju. W hotelu Novotel Warszawa Airport swoje prace wystawiali też: Grzegorz Piecyk, Mariusz Zdybał i Monika Dąbkowska. Dużą popularnością wśród warszawiaków i hotelowych gości cieszyła się wystawa rzeźby w Novotel Garden Gallery. Pasja i osobiste zaangażowanie Aleksandra Pietyry, Dyrektora Novotel Warszawa Airport pozwoliło na zaistnienie w neutralnych wnętrzach hotelowych sztuki, która zmienia nie tylko przestrzeń, ale także samych gości, dla których to doskonała okazja by poznać dzieła polskich twórców. Dzięki tej inicjatywie Novotel Warszawa Airport w stolicy pojawiło się ciekawe miejsce dla artystów, gdzie warto się pokazać i bywać.

INFORMACJA PRASOWA