MeetingPlaceBudapest, czyli rozmowy na temat rozwoju branży spotkań na Węgrzech

MeetingPlaceBudapest, czyli rozmowy na temat rozwoju branży spotkań na Węgrzech

W dniu 26 listopada br. w Hotelu Hilton w Budapeszcie miała miejsce pierwsza edycja konferencji MeetingPlaceBudapest, przygotowaną przez firmę Diplomacy&Trade Magazine. Tematem przewodnim spotkania była przyszłość branży MICE na Węgrzech. Udział w wydarzeniu wzięli specjaliści rynku spotkań, jego główni przedstawiciele oraz samorządowcy. Zaproszona do wystąpienia podczas eventu została także Anna Górska, Business Development Director w EXPO XXI Warszawa, Przewodnicząca Oddziału Europy Centralnej ICCA.

MeetingPlaceBudapest zostało podzielone na dwie części. Podczas pierwszej odbyły się wystąpienia dotyczące turystyki biznesowej na Węgrzech. Prelegentem była m.in. Alexandra Szalay-Bobrovniczky, zastępca burmistrza Budapesztu, patron wydarzenia. Druga połowa eventu przybrała formę dyskusji panelowej, której tematem przewodnim była próba znalezienia odpowiedzi na pytanie „Czy turystyka to biznes?”.

Konferencja cieszyła się dużym powodzeniem. Udział w przedsięwzięciu wzięło ponad 80 osób, wśród nich znaleźli się przedstawiciele obiektów hotelowych, DMC i PCO, linii lotniczych i autobusowych, a także właściciele firm wynajmu aut, dostawcy usług AV oraz przedstawiciele władz samorządowych. Jednym z ważniejszych tematów poruszonych podczas MeetingPlaceBudapest była budowa nowego centrum konferencyjnego w Budapeszcie. Inwestycja ta ma zostać zrealizowana w przeciągu kilku lat.

Głównym problemem branży MICE na Węgrzech jest brak niezależnego Convention Bureau. Węgierski Convention Bureau jest częścią Magyar Turizmus, przez co jego decyzje są ograniczone. Takie eventy jak MeetingPlaceBudapest pozwalają na otwartą dyskusję o tej sytuacji.

Również zaproszenie Polaków do udziału w wydarzeniu było świetnym posunięciem, gdyż nasz kraj stanowi doskonały przykład dla węgierskiej branży spotkań. Polska bowiem obfituje w liczne centra konferencyjne i kongresowe, a z roku na rok ta liczba się powiększa. Nasze państwo dysponuje także niezależnymi biurami Convention, które działają sprawnie i niezależnie oraz udzielają się na arenie międzynarodowej, co podkreślała Anna Górska podczas swojego wystąpienia.

Uczestnikami spotkania byli także Adam Ruszinkó, zastępca sekretarza stanu, odpowiedzialny za turystykę w Ministerstwie Gospodarki Narodowej, Ágnes Rácsai, założyciel i prezes Mikrokosmos DMC w Budapeszcie, Gábor Ganczer, prezes Hungexpo oraz Federacji węgierskich organizatorów imprez, József Finta, architekt, profesor, członek Węgierskiej Akademii Nauk, kierownik Finta Studio i wielu innych.

Tematy, które zostały poruszone to rozwój branży spotkań w węgierskiej gospodarce, obecna sytuacja i przyszłość rynku MICE, szanse i ograniczenia branży, rola organizacji pozarządowych w rozwoju branży MICE oraz plany dotyczące Centrum Kongresowego w Budapeszcie.

INFORMACJA PRASOWA