Kraj winem płynący - Mołdawia na TT Warsaw

Kraj winem płynący - Mołdawia na TT Warsaw
Narodowy Związek Turystyki Przyjazdowej Mołdawii (National Inbound Tourism Association of Moldova) będzie jednym z wystawców 24. Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw. Reprezentanci tego kraju słynącego z wielowiekowej tradycji wyrobu wina zapraszają do odwiedzenia stoiska A12 oraz uczestnictwa w konferencji prasowej, która odbędzie się drugiego dnia targów, tj. 25 listopada br. o godz. 11:30.

Mołdawia to na razie jeden z mniej znanych Polakom wakacyjnych kierunków w Europie. Dlatego też jej przedstawiciele starają się przyciągnąć uwagę turystów i zachęcić ich do podróży do malowniczego kraju położonego między rzekami Dniestr i Prut. Do atrakcji turystycznych tego południowo-wschodniego europejskiego państwa zaliczają się cerkwie i monastyry, twierdza z XVII w. w Sorokach czy kompleks archeologiczno-krajobrazowy Stare Orhei. Jednym z najbardziej znanych produktów mołdawskich jest wino, które na tych terenach wytwarzane jest od tysięcy lat.

Serce zamknięte w butelce - mołdawskie wina

Jak mówi Natalia Turcanu, dyrektor zarządzająca Narodowego Związku Turystyki Przyjazdowej Mołdawii, kraj ten będzie promować się na targach właśnie poprzez szlaki winne oraz winiarnie. – Tradycja wyrobu wina to bardzo ważna część naszej kultury. Praktycznie każda rodzina w mołdawskiej wsi ma własny przepis, a w produkcję wkładane jest całe serce – podkreśla Natalia Turcanu. – W Mołdawii jest ok. 140 mniejszych i większych winiarni, z których 24 eksportuje wina do Polski. Produkcja wina odpowiada za ok. 3-4% PKB, a cały łańcuch wartości zlokalizowany jest na miejscu, dzięki czemu pracę ma 200 000 osób pracujących przy produkcji wina i przemyśle okołowiniarskim. Warto też dodać, że winne piwnice w Mołdawii zostały odnotowane w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłuższe na świecie – dodaje.

Mołdawia posiada bardzo dobre warunki do uprawy winorośli. Rosną tam różne szczepy: klasyczne europejskie (73%), kaukaskie (17%) oraz lokalne (10%). Spośród białych wyróżniają się Feteasca Alba, Feteasca Regala, Plavay i Viorica, a czerwonych Feteasca Neagra i Rara Neagra.

Narodowy Dzień Wina obchodzony jest w pierwszy weekend października, kiedy to zbierane są ostatnie w roku winogrona. Mieszkańcy i turyści spędzają to święto na wspólnej zabawie, tańcach, degustacji wina i smakowaniu lokalnej kuchni.

Polscy partnerzy poszukiwani

Przedstawicielom Mołdawii zależy na dotarciu podczas TT Warsaw zarówno do polskich organizatorów turystyki, klientów indywidualnych, jak i importerów win. Na konferencji, która odbędzie się drugiego dnia targów o godzinie 11.30 obecni będą zarówno mołdawscy touroperatorzy (firmy Tatra Bis, Amadeus, Solei i Slavion Travel), przedstawiciele winiarni z różnych regionów, tj. winiarnie Asconi, Chateau Varterly, Castel Mimi i Purcari oraz reprezentant hotelu Jolly Alon w Kiszyniowie. Po prezentacji atrakcji turystycznych odbędzie się degustacja lokalnych win. Przez trzy targowe dni na stoisku A12 Mołdawianie będą gotowi na rozmowy z potencjalnymi partnerami. Dodatkowo odbędą się tam degustacje, a także loteria, w której będzie można wygrać drobne upominki czy butelkę wina.

Informacje organizacyjne

Konferencja Mołdawii odbędzie się 25 listopada w godzinach 11.30-12.30 w sali konferencyjnej C. Na Targi TT Warsaw 2016 obowiązuje rejestracja. Więcej informacji o targach, program oraz formularze rejestracyjne znajdują się na stronie www.ttwarsaw.pl.

INFORMACJA PRASOWA
fot. National Inbound Tourism Association of Moldova