Korzystny bilans dla małopolskiej turystyki

Korzystny bilans dla małopolskiej turystyki
W 2011 roku województwo małopolskie odwiedziało 11,8 mln osób z kraju i zagranicy. Najwięcej z nich gościł Kraków (ponad 8 mln). Szacowane wpływy z turystyki wyniosły w tym czasie 11 mld zł.

Podczas środowej konferencji prasowej członek zarządu województwa małopolskiego Witold Latusek podkreślił, że zeszłoroczny wynik jest o 4,1 proc. wyższy od osiągniętego w roku 2010. "Małopolska od kilku lat stawia na turystykę, co znajduje odzwierciedlenie w liczbach" - zaznaczył. Według niego turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Małopolski. Dlatego została uznana za jeden z kluczowych obszarów w strategii rozwoju województwa.

Badanie zeszłorocznego ruchu turystycznego zostało wykonane na zlecenie województwa małopolskiego przez firmę Instytut Turystyki w Warszawie na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 6 tysięcy osób w największych atrakcjach turystycznych regionu. Oprócz tego dokonano analizy danych źródłowych.

Na podstawie zebranych informacji oszacowano, że turyści zagraniczni odwiedzający Małopolskę to mieszkańcy przede wszystkim: Wielkiej Brytanii (prawie 22 proc.), Niemiec (ponad 17 proc.), Włoch (prawie 8 proc.), Słowacji (prawie 7 proc.) oraz Francji (blisko 6 proc.). Turyści krajowi przyjeżdżają głownie z województw: mazowieckiego i śląskiego. Preferują oni noclegi w prywatnych kwaterach bądź kwaterach agroturystycznych, natomiast obcokrajowcy najczęściej wybierają hotele.

Osoby przyjeżdżające do Małopolski najczęściej chciały wypocząć i zwiedzić zabytki. Turyści polscy zainteresowani byli także wędrówkami pieszymi i górskimi, natomiast goście zagraniczni odwiedzaniem krewnych i znajomych oraz rozrywką i pobytem w restauracjach. Przyciągały ich przede wszystkim Kraków a także Zakopane, Wieliczka i Oświęcim.

Turyści krajowi w czasie pobytu w Małopolsce wydawali średnio 756 zł na osobę, turyści zagraniczni byli bardziej rozrzutni i deklarowali wydatki na poziomie 2141 zł na osobę.

Zdecydowana większość gości była zadowolona z pobytu w Małopolsce i poleciłaby region znajomym lub rodzinie. Wśród atutów Małopolski najczęściej wymieniano walory historyczne i kulturowe regionu, piękne zbytki, ciekawe miejsca i obiekty do zwiedzania, ładne widoki, sprzyjającą pogodę oraz miłych i gościnnych ludzi. Do głównych wad odwiedzający zaliczyli zły stan dróg, zbyt duży tłok i złą pogodę.

Źródło: www.propertynews.pl