Koniec obowiązku noszenia maseczek? Nie dla wszystkich!

Koniec obowiązku noszenia maseczek? Nie dla wszystkich!

Na ten dzień przyszło nam czekać bardzo długo - ponad 2 lata. Od 28 marca zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek. Uwaga! Jest jeden wyjątek...

Na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że podjął decyzję, by obowiązek noszenia maseczek został zniesiony już od najbliższego poniedziałku, czyli 28 marca, a nie tak jak wcześniej się mówiło od 1 kwietnia. 

Od tej decyzji jest jednak jeden wyjątek. Maseczki wciąż muszą nosić osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych. Minister rekomenduje również noszenie maseczek w dużych skupiskach ludzi - dla własnego i innych bezpieczeństwa. 

Na konferencji prasowej Niedzielski poinformował również o zniesieniu drugiego obowiązku, którym była izolacja domowa lub kwarantanna domowa dla współdomowników. Od 28 marca nie będzie już ona obowiązywać, tak samo jak nie będzie obowiązywać już kwarantanna związana z wjazdem do Polski.

Od 28 marca osoby zakażone koronawirusem nie będą przechodziły kwarantanny, a jedynie będą otrzymywać zwolnienia lekarskie (tak jak to się dzieje w przypadku grypy). Oczywiście ci pacjenci powinni się izolować, mając świadomość zagrożenia, jakim w danej chwili są. Natomiast od teraz tymi izolacjami nie będzie się już zajmował sanepid. 

- Drugie zastrzeżenie jest związane z działalnością sanepidu. Dotyczy tego, że jeżeli będą pojawiały się ogniska, jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakimiś lokalnymi zjawiskami epidemicznymi, to sanepid cały czas posiada uprawnienie do tego, żeby nakładać kwarantannę i decydować o izolacji - mówił Adam Niedzielski.