Kolejne dwa województwa zamknięte - nowe obostrzenia w mazowieckim i lubuskim od 15 marca

Kolejne dwa województwa zamknięte - nowe obostrzenia w mazowieckim i lubuskim od 15 marca

Minister Zdrowia zapowiadał miesiąc temu, że surowsze obostrzenia będą wprowadzane regionami i tak właśnie się dzieje. Na dzisiejszej konferencji Adam Niedzielski ogłosił, że od 15 marca do województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego dołączą kolejne dwa województwa: mazowieckie i lubuskie. 

Co dziwne, informacja ta została ogłoszona zaledwie 3 dni przed wprowadzeniem nowych restrykcji, a co za tym idzie, te dwa regiony miały dużo mniej czasu na przygotowanie się do kolejnych zamknięć. Większość osób zdziwiła zapewne ta informacja, ponieważ dopiero co minister zdrowia ogłosił "zamknięcie" województwa pomorskiego - przypomnijmy, że tam nowe obostrzenia zostaną wprowadzone od soboty 13 marca.

Rządzący zareagowali bardzo szybko na rosnące liczby zakażeń w tych województwach. Minister zdrowia na dzisiejszej konferencji zapowiedział, że następnym krokiem może być lockdown w całym kraju, jeśli liczby osób zakażonych i zgonów nie zmaleją. Mamy nadzieję, że ten czarny scenariusz się nie zrealizuje. 

Jakie nowe restrykcje wprowadzono w województwach mazowieckim i lubuskim?

Takie same, jak w woj. pomorskim i woj. warmińsko-mazurskim, czyli m.in.:

  • hotele mogą przyjmować tylko konkretne grupy zawodowe
  • galerie handlowe zamknięte z wyłączeniem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych, sklepów budowlanych i punktów usługowych (pralni, optyka, banku, fryzjera)
  • kina, teatry, muzea, galerie sztuki ponownie zamknięte
  • zamknięte siłownie, kluby fitness, łaźnie, solarium, salony odchudzające
  • zamknięte kasyna
  • zamknięte obiekty sportowe


W czterech "zamkniętych" województwach wprowadzono też jedną zmianę - w klasach I-III nauczania początkowego obowiązywać będzie tryb hybrydowy. Oznacza to, że część dzieci będzie uczyć się zdalnie, a część stacjonarnie w szkole.

Wprowadzone restrykcje w 4 województwach mają obowiązywać co najmniej do 28 marca. Do tej samej daty zostały przedłużone aktualne restrykcje w pozostałych województwach.

AKTUALIZACJA: Wbrew wcześniejszym zapowiedziom i rozporządzeniu z dnia 10 marca, najnowszy akt prawny precyzujący obostrzenia związane z sytuacją pandemiczną, zmienia datę rozpoczęcia obowiązywania lockdownu na Pomorzu z soboty 13 na poniedziałek 15 marca!