Festiwal Teo Vafidisa w trakcie Targów EuroGastro 2013

Festiwal Teo Vafidisa w trakcie Targów EuroGastro 2013
XVII Międzynarodowe Targi Gastronomiczne EuroGastro to szansa dla młodych, utalentowanych kucharzy do sprawdzenia swoich umiejętności w konkursach towarzyszących VIII Festiwalowi Kuchni Greckiej oraz V Festiwalowi Carvingu. Oba wydarzenia odbędą się pierwszego dnia targów, tj. 20 marca 2013, w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie przy ul. Marsa 56c.

Organizator Targów EuroGastro - firma MT Targi Polska - wspiera inicjatywy mające na celu odkrywanie talentów kulinarnych oraz propagowanie różnego typu kuchni, zarówno narodowych, jak i regionalnych.

Kuchnia Grecka – recepta na długowieczność
Festiwal Kuchni Greckiej to wydarzenie mające na celu propagowanie w Polsce tradycyjnej kuchni greckiej oraz oryginalnych regionalnych receptur. Jego wysoką rangę potwierdza fakt, iż inauguracji Festiwalu dokona ambasador Grecji w Polsce Pani Tasia Athanasiu oraz Ambasador Republiki Cypryjskiej w Polsce Pan Andreas Zenonos. Jak zauważa Teo Vafidis, pomysłodawca Festiwalu Kuchni Greckiej, w ostatnich latach bardzo wzrosła świadomość Polaków dotycząca tajników długowieczności, czyli greckiego stylu odżywiania się. „Na większości polskich stołów goszczą oliwki, suszone pomidory, feta, a oliwa jest już stałym elementem w polskiej kuchni. Greckie produkty doskonale komponują się z polskimi specjałami urozmaicając i wzbogacając codzienne posiłki” – dodaje.

Polędwica jagnięca
Towarzyszący Festiwalowi Greckiemu konkurs skierowany jest do kucharzy pracujących w restauracjach w Polsce i zagranicą. Mogą oni posiadać dowolny stopień w hierarchii zawodowej. W konkursie, którego tegorocznym tematem przewodnim jest polędwica jagnięca, weźmie udział 12 wcześniej zakwalifikowanych uczestników. Ich zadaniem będzie przygotowanie głównego dania dla 7 osób z wykorzystaniem: polędwicy jagnięcej dostarczonej przez firmę Martmar food & pleasure, ciasta Fillo Kanaki, sera Feta Theofilos, makaronu Orzo Medium Helios oraz oliwy z oliwek Extra Virgin Theofilos. Uczestnicy będą dysponowali 1 godziną na przygotowanie dań oraz dodatkowymi 10 minutami na rozłożenie produktów i drobnego sprzętu.

Zwycięzca Festiwalu będzie nominowany do udziału w Kulinarnym Pucharze Polski 2013 oraz otrzyma nagrodę ufundowaną przez Hellas Travel, którą będzie tygodniowy pobyt w Grecji dla dwóch osób.

Sztuka carvingu - kucharz czy już artysta?
Z kolei V jubileuszowa edycja Polskiego Festiwalu Carvingu to okazja do poznania sztuki dekorowania potraw i stołów fantazyjnie rzeźbionymi owocami i warzywami. W tym wydarzeniu zmierzy się 9 wcześniej zakwalifikowanych uczestników, którzy w trakcie 2 godzin stworzą dzieła inspirowane Dniem Kobiet i Walentynkami. Obowiązkowymi produktami będą: dynia, arbuz, melon żółty oraz melon cantelupa. Decyzja odnośnie pozostałych warzyw i owoców użytych do konkursowych zmagań leży już po stronie uczestników. Zawodnicy nie użyją żadnych narzędzi mechanicznych, produkty natomiast nie mogą być wcześniej w żaden sposób przygotowane do wycinania. W tym roku dodatkową konkurencją będzie przygotowanie i dostarczenie gotowej pracy obrazującej Logo EuroGastro.

Dogodny dojazd
Na targi będzie można dostać się pociągiem SKM oraz Kolei Mazowieckich z dworca Warszawa Śródmieście, Warszawa Wschodnia lub Warszawa Zachodnia. Stacja docelowa - Warszawa Gocławek - znajduje się w odległości około 700 metrów od Centrum MT Polska. Czas dojazdu pociągiem z centrum Warszawy do stacji docelowej nie powinien przekroczyć 20 minut.

Dla przedstawicieli sektora gastronomicznego organizator przewidział 50% zniżki na bilet wstępu przy rejestracji online. Więcej informacji i formularze rejestracyjne www.eurogastro.com.pl/rejestracja


INFORMACJA PRASOWA