21. Targi Turystyki i Wypoczynku Lato - podsumowanie

21. Targi Turystyki i Wypoczynku Lato - podsumowanie
W dniach 22 - 24 kwietnia br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska odbyły się 21. Targi Turystyki i Wypoczynku Lato, które przeniosły przybyłych gości w klimat nadchodzących wakacji. Warszawiacy i mieszkańcy Mazowsza w trakcie kwietniowego weekendu mogli poznać zarówno popularne, jak i te mniej znane zakątki Polski i świata. Podczas tego turystycznego kiermaszu odwiedzający skorzystali też z wielu atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Równolegle do Targów Lato odbyły się 5. Targi Produktów Tradycyjnych i Ekologicznych Regionalia oraz 4. Targi Agroturystyka. Zarówno zwiedzający, jak i wystawcy byli zadowoleni z połączenia obu wydarzeń.

21. Targi Lato tradycyjnie stały się platformą do wymiany doświadczeń branży turystycznej. Pierwszego dnia odbyły się trzy spotkania dedykowane przedstawicielom biur podróży, agentom i osobom związanym zawodowo z turystyką. Na konferencji Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej pt. „Dobre praktyki w promocji dziedzictwa kulturowego Mazowsza” zainaugurowano specjalną edycję Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich. Redakcja magazynu Rynek Turystyczny wraz z przedstawicielami biur podróży, agentów i pilotów wycieczek poprowadziła debatę pt. „12 zł za godzinę, czyli ile zarabia się w turystyce?”.

Konferencja branżowa pt. „Kondycja biur podróży i rynek turystyki wyjazdowej w przeddzień sezonu turystycznego”, zorganizowana przez redakcję dziennika Rzeczpospolita, serwisu Turystyka.rp.pl oraz Instytut Badawczy TravelData zgromadziła ludzi branży turystycznej. Na spotkanie przybyli prezesi i managerowie biur podróży, ubezpieczeniowych, linii lotniczych, agenci, a także przedstawiciele organizacji branżowych. W czasie spotkania przedstawiono aktualne ratingi biur podróży i wyjaśniono jakie informacje można w nich znaleźć i jak je interpretować. Omówiono również na jakie szanse i zagrożenia warto być przygotowanym w tegorocznym sezonie.

Tegoroczne Targi Lato obfitowały w wiele ciekawych propozycji. Wystawcy na różne sposoby zachęcali odwiedzających do wypoczynku w swoim regionie, a turyści z zaciekawieniem zapoznawali się z ofertami. Nie zabrakło również scenicznych występów, takich jak zjawiskowe pokazy akrobacji rowerowych Piotra Bielaka, sztuczki iluzjonistyczne Pana Ząbka oraz animacje dla najmłodszych. Na stoisku chętni mogli zrobić zdjęcie z wirtualną postacią Fryderyka Chopina, posłuchać muzyki kompozytora w wersji beatboxera Bladego Krisa oraz odbyć wirtualny spacer po stolicy. Z kolei przedstawiciele Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” zrzeszającej 33 stowarzyszenia agroturystyczne częstowali smakowitymi specjałami. Entuzjaści podróżowania nie pozostawali obojętni na uroki prezentowanych miejsc, konkursy z nagrodami oraz kuszące rabaty cenowe oferowane przez biura podróży czy pojedyncze ośrodki wypoczynkowe.

Oferta wystawców Targów Lato ukazała piękno Polski oraz różnorodność atrakcji, które można znaleźć w każdej części kraju. Wielu odwiedzających kusiły także zagranicznych oferty wycieczek. Ostatecznie każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie. Rodziny z dziećmi ciekawiła „Farma Iluzji” na Mazowszu, „Baśniowy Szlak” z 7 bajkowymi przystankami na Suwalszczyźnie oraz „Kraina Kaszubskich Stolmenów”. Seniorzy interesowali się ofertą sanatoriów, ośrodków spa i wellness. Miłośnicy natury odnaleźli się na Podlasiu proponującym podglądanie ptaków nad Biebrzą i Narwią, w Jaskini Nietoperzowej w małopolskim Ojcowie oraz na szlaku „Bursztynowych Inspiracji” województwa pomorskiego. Odwiedzający planowali zarówno dłuższe urlopy, jak i wyjazdy krótkoterminowe, a dużym powodzeniem cieszyły się oferty aktywnego wypoczynku.

Ponadto w programie 21. Targów Lato były ciekawe spotkania z podróżnikami, dziennikarzami oraz blogerami, którzy dzielili się swoim doświadczeniem z podróży. Michał Cessanis opowiedział o drodze do Machu Picchu w Peru, Ewa Mielczarek obaliła mity związane z Japonią, Anna i Krzysztof Kobusowie ukazali piękno Chorwacji, Marek Tomalik zachęcił do wizyty w Australii, a Jakub Porada przekonał, że niskobudżetowe wyjazdy mogą być ciekawe i kształcące. Ponadto Studio Huśtawka poprowadziło warsztaty fotograficzne pt. „Fotografia w podróży”. Sale podczas spotkań były pełne.

Patronat Honorowy nad Targami Lato 2016 sprawował: Witold Bańka, minister sportu i turystyki; Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego; Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta stołecznego Warszawy; Wojciech Fedyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.

INFORMACJA PRASOWA