Team building

Team building to zjawisko, na które coraz bardziej zwraca się uwagę - i słusznie. Jego celem jest zbudowanie zgranego, synergicznego zespołu, który potrafi wspólnie działać oraz rozwiązywać problemy, które pojawiają się w firmie. Jest to zdecydowanie coś więcej, niż integracja pracowników - i o tym właśnie piszemy w owym artykule. Wskażemy w nim także przykłady gier i zabaw, które sprzyjają budowaniu relacji wśród całego zespołu.

Fot. Unsplash

Team building - co to jest?

Team building oznacza budowanie zespołu, czyli podjęcie wszystkich możliwych działań, by zadbać o relacje w firmie i usprawnić jej funkcjonowanie. Każdy taki krok znacząco wpływa na atmosferę w pracy oraz na wspólne sukcesy. Istnieją specjalne team building szkolenia, na których nauczą się Państwo podstaw tworzenia zgranego i synergicznego teamu pracowników. To bardzo ważne dla rozwoju całego przedsiębiorstwa, gdyż atmosfera panująca w firmie zdecydowanie przekłada się na efektywność i produktywność. Team building jest takim narzędziem pracy nad grupą, które polega nie tylko na zintegrowaniu pracowników, ale także na poznaniu ich umiejętności oraz zainteresowań. W taki sposób można wypracować odpowiedni podział ról i obowiązków, uwzględniający indywidualne aspiracje. Wszystko to przekłada się na kolektywną pracę, w której każdy pracownik odgrywa ważną rolę. Pytanie jednak, jakie dokładnie team building zadania należy postawić przed zespołem, by wypracować sprawiedliwy podział obowiązków oraz odpowiednie relacje? Nie da się ukryć, że skuteczne działania z tego obszaru to takie, w których przeważa komunikacja oraz otwartość (także ta w rozwiązywaniu konfliktów). Budując więc zespół pracowników, należy w odpowiedni sposób zadbać o atmosferę i kontakty międzyludzkie. Jak to zrobić? Istnieją m.in. specjalne team building gry, które sprzyjają nawiązywaniu więzi.


Fot. Unsplash

Team building events

Przed tym, gdy zdecydują się Państwo powierzyć nowej grupie ważne zadanie, np. organizację eventu, należy wypracować efekt synergii, podzielić się wiedzą oraz wykorzystać potencjał każdego pracownika. Przykładowo - organizacja targów krok po kroku wymaga odpowiedniego przygotowania w postaci szkolenia (może to być nawet szkolenie przez Internet), następnie członkowie teamu muszą zastanowić się nad własnymi umiejętnościami, komunikując, czym dokładnie mogą się zająć. Część pracowników zdecyduje się na kontakt z wystawcami, inni przygotują identyfikatory na konferencję, a pozostali wezmą na siebie kwestie logistyczne. Taki team working, oparty oczywiście na komunikacji, pozwala na szybkie i efektywne osiągnięcie celu. Przed tak poważnym zadaniem warto wykonać ćwiczenia team building, które każdemu pozwolą nastawić się na osiąganie wspólnych sukcesów. Team building przykłady zabaw to m.in. gry scenariuszowe, impreza firmowa w lokalu, wyjście do escape roomu, live cooking, paintball, zawody sportowe czy wszelkiego rodzaju warsztaty manualne.


Fot. Unsplash

Team building scenariusze

Powyżej, wymieniając team building przykłady zabaw, wspomnieliśmy o grach scenariuszowych. Cieszą się one bardzo dużą popularnością wśród wszelkich grup, pozwalając na świetną zabawę. Team building pomysły obejmują w tym zakresie organizację wszelkich teleturniejów, takich jak np. "Koło fortuny" czy "Jaka to melodia?". Miłośnicy motoryzacji uwielbiają z kolei bolid race, czyli budowanie pojazdu i ściganie się nim z innymi członkami grupy. Fani ekstremalnych zabaw z powodzeniem mogą zorganizować zabawę na wzór obozu przetrwania. Niezawodnym scenariuszem jest także zabawa w poszukiwaczy skarbów, nieco zbliżona do podchodów oraz gry miejskiej. Jak można zauważyć, team building gry przykłady to bardzo rozległy temat, w którym czeka mnóstwo inspiracji. Przede wszystkim, warto dobrać takie zabawy, które w jakiś sposób wiążą się z profilem Państwa firmy. Z pewnością będzie to świetne doświadczenie - zarówno dla wszystkich pracowników, jak i organizatorów. Zbudowane więzi i integracja całego zespołu na pewno przełożą się na wiele sukcesów zawodowych. Posiadanie zgranego zespołu to klucz do sukcesu!

Fot. Unsplash

Mogą Cię Zainteresować również

Szkolenie online

Szkolenie online

Identyfikatory konferencyjne

Identyfikatory konferencyjne

Organizacja targów

Organizacja targów