Organizacja kongresów

Rodzajów spotkań biznesowych jest wiele - to m.in. konferencje, szkolenia, sympozja, wykłady, seminaria i kongresy. O ile definicja niektórych z nich nie stanowi żadnego problemu, o tyle wyjaśnienie istoty kongresu może być nieco kłopotliwe. Przychodzimy więc z pomocą i w tym artykule wyjaśnimy, co to jest kongres, tak by rozróżnienie to było klarowne dla wszystkich.

Fot. Pixabay

Kongres - definicja


Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Organizatorów Kongresów (IAPCO) definiuje kongres jako spotkanie kilkuset, a nawet kilku tysięcy osób, które należą do jednej grupy zawodowej, kulturalnej, religijnej, politycznej lub innej. Zwykle są to specjaliści z danej dziedziny w wymiarze międzynarodowym. Spotykają się oni w celu omówienia jakiegoś konkretnego tematu lub problemu. Kongres najczęściej trwa parę dni, posiada kilka równoległych sesji oraz organizowany jest z regularną częstotliwością. W porównaniu do niego - konferencja czy szkolenie jest zdecydowanie mniejszym wydarzeniem, które nie skupia tylko specjalistów, ale i osoby zainteresowane podejmowanym tematem, które uczestniczą w wydarzeniu chociażby w celu edukacyjnym. Ponadto, konferencje mają tendencje do podejmowania szerokich tematów, przy czym kongresy dotyczą zazwyczaj konkretnej i ścisłej gałęzi przemysłu lub zainteresowań. Mamy nadzieję, że ta krótka i rzeczowa definicja ułatwi Państwu odpowiedź, gdy ktoś zapyta: kongres - co to?

Fot. Pixabay

Organizacja konferencji i kongresów


Branża eventowa od kilku miesięcy funkcjonuje głównie w przestrzeni internetowej, proponując m.in. konferencje online. Trudno także stwierdzić, jak długo jeszcze ten stan rzeczy potrwa i - póki co - pozostaje nam czekanie na stopniowy plan odmrażania gospodarki. Na tę chwilę musimy zadowolić się wirtualną rzeczywistością, która w zasadzie daje ogrom możliwości na organizację kongresów, targów i innych spotkań biznesowych. Oczywiście posiada ona także wady, jednak jako chwilowa alternatywa dla branży spotkań jest wystarczająca. 

Organizacja kongresów - Warszawa


W tej części artykułu napiszemy trochę o tym, jak zorganizować kongres. Posłużmy się może przykładem stołecznego miasta sprzed czasów pandemii. Na początku należy poszukać odpowiedniego miejsca na organizację eventu - na szczęście w Warszawie takich nie brakuje. Znajduje się tam wiele obiektów biznesowych, które zróżnicowane są pod względem wielkości, charakteru, dokładnej lokalizacji czy proponowanych usług. Jako organizatorzy powinniśmy skonkretyzować swoje wymagania i wiedzieć, ilu gości się spodziewamy, czy będziemy potrzebowali miejsc noclegowych, cateringu oraz np. atrakcji dodatkowych, które są odpowiednie na integrację gości. Ważnym aspektem jest także obsługa techniczna i wyposażenie multimedialne sal biznesowych, które brane są pod uwagę. Niektóre obiekty oferują sprzęty w cenie najmu sali, inne - za dodatkową opłatą. Warto dopytać o tę kwestię, gdyż inaczej możemy być zaskoczeni podczas rozliczania się z obsługą obiektu. Należy także ustalić sposób dojazdu gości do miejsca docelowego i zorientować się, ile osób potrzebuje miejsc parkingowych. W centrum miasta to nie lada wyzwanie, jednak są też obiekty w centrum Warszawy, które oferują miejsca parkingowe. Wszystkie te rady z pewnością przełożą się na to, że organizacja kongresu nie będzie aż tak trudnym zadaniem, jakby mogło wydawać się na początku.

Fot. Pixabay

Mogą Cię Zainteresować również

Konferencja online - organizacja konferencji w czasach pandemii

Konferencja online - organizacja konferencji w czasach pandemii

10 hoteli konferencyjnych w centrum Warszawy z własnym parkingiem

10 hoteli konferencyjnych w centrum Warszawy z własnym parkingiem

Odmrażanie gospodarki a organizacja eventów i konferencji

Odmrażanie gospodarki a organizacja eventów i konferencji