Kto płaci na spotkaniu biznesowym?

W związku z organizacją spotkań biznesowych pojawia się wiele pytań dotyczących zasad tworzenia tego typu wydarzeń. Organizatorzy zastanawiają się m.in. jak powinno wyglądać prowadzenie spotkań biznesowych, by były one możliwie najbardziej interesujące dla gości oraz oczywiście efektywne. Wiele dylematów mają też goście, mianowicie zastanawiają się np. jak napisać potwierdzenie przybycia na spotkanie biznesowe. W związku z takimi kwestiami powstały m.in. zasady savoir vivre w biznesie, które niejako określają, jak obie strony - tj. organizatorzy i goście - powinni się zachować, a nawet ubrać. Owe zasady wskazują także, kto płaci na spotkaniu biznesowym.

Wbrew pozorom kwestia ta spędza sen z powiek naprawdę wielu osobom - szczególnie, gdy dane spotkanie odbywa się np. w restauracji czy kawiarni. Wcale nas nie dziwi, że to ten problem wzbudza tak wiele emocji, bowiem w końcu każdy chce wypaść jak najlepiej i nie popełnić przy tym żadnej gafy - a dla wielu osób temat pieniędzy stanowi bardzo duże tabu. Łatwo jest też wyobrazić sobie sytuację, w której to pod koniec spotkania biznesowego w restauracji do stolika podchodzi kelner, podaje rachunek, a wszyscy - dość zmieszani - patrzą na siebie nerwowo... i nie wiedzą, co zrobić. By uniknąć takich zdarzeń, koniecznie trzeba się przed spotkaniem zapoznać z powszechnie przyjętymi zasadami. W tym artykule napiszemy zatem, kto płaci na spotkaniu biznesowym. Koniecznie musisz to wiedzieć, ponieważ może kiedyś sam znajdziesz się w tak niezręcznej sytuacji. Zachęcamy zatem do lektury - poniżej wskazujemy kilka podstawowych zasad odnośnie do tego, kto powinien dokonać płatności za biznesowy lunch albo kawę.


Kto płaci na spotkaniu biznesowym?

Można śmiało uznać, że spotkanie biznesowe w restauracji lub kawiarni rządzi się swoimi prawami. W praktyce jednak funkcjonuje wiele niepisanych zasad odnośnie do tego, jak powinno się zachować w takich miejscach. Na wstępie jednak należy zaznaczyć, że spotkanie biznesowe w tego typu lokalu oczywiście jest bardzo dobrym pomysłem! To naprawdę odpowiedni wybór dla osób, które chcą poruszyć konkretne tematy na neutralnym gruncie, a przy tym smacznie zjeść. Podczas wyboru najlepszego miejsca należy jednak zwrócić uwagę na to, by było ono korzystnie zlokalizowane, stosunkowo kameralne oraz oczywiście atrakcyjne pod względem kulinariów. W takich przypadkach zdecydowanie warto postawić na nowe smaki, choć gastronomiczne klasyki również stanowią ciekawe rozwiązanie - szczególnie dla osób z innego miasta.


Pora jednak w końcu odpowiedzieć na jedno z najbardziej nurtujących pytań, mianowicie - kto płaci za kawę na spotkaniu biznesowym. Zdecydowanie musisz to wiedzieć, by uniknąć sytuacji, w której kilka osób spiera się o kilkadziesiąt złotych. Takie zachowanie jest zupełnie nieprofesjonalne. W praktyce najczęściej jest tak, że to gospodarz, czyli osoba, która zwołuje spotkanie biznesowe, pokrywa koszty z nim związane. Zwykle jest to prezes, szef czy po prostu przełożony. Zdarza się też tak, że podczas rozmowy w pewnym momencie pada propozycja opłacenia rachunku za kawę lub lunch. Wówczas to, co zaleca się zrobić, to przyjąć ową propozycję, podziękować za nią i dodać, że następnym razem Ty zobowiązujesz się do zapłaty. Zdecydowanie nie powinno się dyskutować w tej kwestii, licytować czy przerzucać argumentami. Zasada jest prosta - kiedy ktoś proponuje, Ty powinieneś to zaakceptować. 

Kto płaci na spotkaniu biznesowym - savoir vivre

Może się jednak zdarzyć tak, że kelner położy rachunek na stoliku i... nikt po niego nie sięgnie. Wówczas wyjścia są dwa. Po pierwsze, to Ty możesz zapłacić za wszystko albo po drugie - zaproponować podział rachunku na liczbę osób. Wybierając tę drugą możliwość należy jednak pamiętać, by rachunek został podzielony po równo przez liczbę osób biorących udział w spotkaniu. Naprawdę nie ma sensu rozpoczynać długich dysput nad tym, kto zamówił herbatę, a kto kawę.

Jeszcze inaczej dzieje się, kiedy to Ty prosisz o jakąś przysługę. Jak powszechnie wiadomo - różne są cele spotkań biznesowych. W momencie, kiedy organizujesz takie przedsięwzięcie, podczas którego chcesz poprosić kogoś o radę lub współpracę, to oczywiste wydaje się, że to Ty ponosisz wszelkie koszty. Dodatkowo, jak pewnie wiesz, istnieje także możliwość wzięcia faktury VAT w restauracji lub kawiarni. Musisz jednak pamiętać, by nie prosić o nią przy swoich gościach. Kiedy zatem jest odpowiedni moment na to? O fakturze możesz porozmawiać z obsługą obiektu przed spotkaniem. Ewentualnie możesz też wrócić się po nią po zakończonym spotkaniu biznesowym. Kolejnym dobrym nawykiem, który warto sobie wyrobić, jest pamiętanie o napiwku dla kelnera. W sytuacji, gdy nie jest on wliczony w serwis, to wówczas napiwek powinien wynosić 10% powstałego rachunku. Taki gest z pewnością zostanie bardzo pozytywnie oceniony przez Twoich gości.

Polceane obiekty konferencyjne

Manor House SPA**** - Pałac Odrowążów*****

Manor House SPA**** - Pałac Odrowążów*****

Chlewiska
Hotel**** Dom Zdrojowy Resort & SPA

Hotel**** Dom Zdrojowy Resort & SPA

Jastarnia
Aparthotel Lwowska 1

Aparthotel Lwowska 1

Kraków

Mogą Cię Zainteresować również

Savoir vivre w biznesie

Savoir vivre w biznesie

Potwierdzenie przybycia na spotkanie biznesowe - jak napisać?

Potwierdzenie przybycia na spotkanie biznesowe - jak napisać?

Jak prowadzić spotkanie biznesowe?

Jak prowadzić spotkanie biznesowe?