Konferencja prasowa

Konferencja prasowa to wydarzenie medialne, które najczęściej jest związane z jakimś społecznie istotnym zdarzeniem. Uczestniczą w niej dwie strony - jednostki, które przekazują dane informacje oraz przedstawiciele mediów. Dziś pokrótce napiszemy m.in. o tym, jak wygląda organizacja konferencji prasowej oraz jak napisać zaproszenie na konferencję prasową. Przy okazji warto też sprawdzić, czym jest briefing prasowy.


Zaproszenie na konferencję prasową

Skoro już wiemy, konferencja prasowa - co to jest, należy pójść krok dalej, zastanawiając się, jak dobrze przygotować konferencję prasową. Na pewno należy rozpocząć od napisania zaproszeń. Dobrze napisane zaproszenie przede wszystkim musi zawierać datę i godzinę wydarzenia, a także jego temat, miejsce konferencji prasowej oraz informację, kto dokładnie jest zapraszany.


Scenariusz konferencji prasowej

Równie ważny jest plan konferencji prasowej. Należy w nim wskazać ramy czasowe poszczególnych wystąpień, przy czym warto pamiętać, że najbardziej efektywne są te konferencje prasowe, które odbywają się od rana do wczesnego popołudnia. Dodatkowo, dla ułatwienia można wyszukać w Internecie plan konferencji prasowej - wzór, a w przypadku zaproszeń - zaproszenie na konferencję prasową - wzór.


Jak zorganizować konferencję prasową

Jeśli zastanawiasz się, jak poprawnie przygotować konferencję prasową, przede wszystkim musisz zaplanować ją z należytym wyprzedzeniem. Media muszą być bowiem powiadomione odpowiednio wcześnie, aby były w stanie dany termin zarezerwować. Przyjmuje się, że najbardziej optymalne jest tygodniowe wyprzedzenie, ale zawsze dzień przed warto wysłać krótkie przypomnienie.


Ile kosztuje zorganizowanie konferencji prasowej?

Trudno jest jednoznacznie wskazać, ile kosztuje konferencja prasowa, ponieważ jest to zależne od skali wydarzenia, miejsca w którym się odbywa oraz od liczby zaproszonych mediów. Konferencja prasowa na dany temat nie powinna jednak aż nadto naruszyć budżetu organizatorów. W celu optymalizacji kosztów można np. wysłać zaproszenia mailem, a nie pocztą.


Jak prowadzić konferencję prasową?

Częstym pytaniem które pojawia się zaraz po "co to jest konferencja prasowa", jest "konferencja prasowa - jak prowadzić". Przede wszystkim należy rozpocząć od powitania odbiorców oraz przedstawienia celów owego spotkania. Gdy to nastąpi, przechodzi się do części głównej konferencji, podczas której wszelkie informacje należy przedstawiać w sposób zwięzły, bardzo konkretny i faktograficzny.


Jak się ubrać na konferencję prasową?

Skoro już wiemy, jak zwołać konferencję prasową i jak ją prowadzić, warto się też zastanowić, jak się do niej przygotować. Niezależnie czy jest to konferencja online, czy w przestrzeni publicznej, trzeba się ubrać schludnie i stosownie do okoliczności. Nie musi to być koniecznie garnitur w przypadku mężczyzn i czarna sukienka u kobiet - najważniejsze, by ubranie posiadało stonowane kolory i było po prostu eleganckie.


Mogą Cię Zainteresować również

Briefing prasowy - co to jest i jakie miejsce wybrać?

Briefing prasowy - co to jest i jakie miejsce wybrać?

Konferencja online - organizacja konferencji w czasach pandemii

Konferencja online - organizacja konferencji w czasach pandemii