Co-nie-co o najwyższym budynku świata

 Cała konstrukcja zawiera 101 pięter nadziemnych oraz 5 pięter podziemnych. Na 89. piętrze znajduje się wewnętrzne pomieszczenie obserwacyjne, natomiast zewnętrzny pokład obserwacyjny umiejscowiony jest na 91. piętrze.Zewnętrzny pokład obserwacyjny jest drugim z najwyższych na świecie, przewyższa go jedynie Shanghai World Financial Center.

[caption id="attachment_318" align="alignleft" width="188" caption="http://timberlux.pl/najwyzsze-budynki-swiata-taipei-101/"]http://timberlux.pl/najwyzsze-budynki-swiata-taipei-101/[/caption]

Do Taipei 101 należą 3 z 4 tytułów Najwyższych Budynków na Świecie. Ponadto jest on jednym z kilku budynków na świecie wyposażonych w dwu-pokładowe windy.Każda winda jest zaprojektowana z aerodynamicznym kształtem, stabilizatorem ciśnienia, awaryjnym systemem hamowania, oraz pierwszym na świecie trójstanowym anty-przestrzałowym systemem. Koszt każdej z wind wyniesie ponad 2 miliony dolarów.

Budynek ma najszybsze windy na świecie podróżujące w górę z prędkością 1008 metrów/minutę (60.48 km/h) oraz w dół 610 m/min. (36.6 km/h). Na dojazd na 90. piętro pasażerowie będą potrzebowali zaledwie 39 sekund. Najwyższa prędkość jest o 34 procent szybsza niż obecna szybkość najszybszych wind znajdujących się w Yokohama Landmark Tower.Jest on jednym z kilku bardzo wysokich budynków na świecie w których inspiracja design'u pochodzi od tradycyjnych chińskich budynków.

 Specyfikacja oraz projekt wieży opierają się na liczbie "8", która jest szczęśliwym numerem w tradycyjnej chińskiej kulturze. Poza 8-o częściową konstrukcją budynku jego kolorowe szyby odbijające niebo ozdobione są tradycyjnymi chińskimi symbolami "ruyi". Ten rodzaj projektu (zwany "8-design") był także szeroko używany przy Jin Mao Tower w Shanghaju.

 Jedynym problemem według C.P.Wanga - architekta oraz specjalisty od Feng Shui była droga która biegła w kierunku budynku mogąca powodować choroby oraz utrudniać interesy urzędnikom. Zostało to naprawione przez budowę fontanny blokującą drogę.Oficjalna ceremonia otwarcia dachu wieżowca miała miejsce 1 lipca 2003 roku. Prezydent Tajwanu oraz burmistrz Taipei uczestniczyli w tym wydarzeniu. Taipei 101 teraz utrzymuje tytuł najwyższego budynku na świecie mierzonego do wierzchołka dachu, bijąc poprzedniego posiadacza tego rekordu Sears Tower.

Końcowa część szczytu wieży, mająca 197 stóp długości iglica została umieszczona 9 października 2003 roku., w ten sposób Taipei 101 stał się posiadaczem oficjalnego tytułu Najwyższego Budynku Świata.Burmistrz Taipei Ma Ying-jeou na ceremonii w dniu 17 października 2003 r. zamocował złoty trzon oznaczający oficjalne zakończenie budowy wieży. W budynku znajdują się sklepy, biura dla 12 000 pracowników oraz tajwańska giełda, która będzie wynajmować 7 pięter w budynku.

Jest to pierwszy i jedyny superwysoki wieżowiec świata, który jest wybudowany na bardzo aktywnej strefie wstrząsów spowodowanych trzęsieniami ziemi. Do tego celu pierwsze 62 piętra podtrzymywane są przez ogromne stalowe kolumny wypełnione bardzo wytrzymałym betonem. Pozostała część jest lżejsza, wykonana głównie ze stali i szkła. Lin twierdzi, że konstrukcja wytrzyma trzęsienia ziemi o sile do 7 stopni w skali Richtera (przyp: w październiku 1999 r. Tajwan nawiedziło trzęsienie ziemi w o sile 7.6 stopnia Richtera) oraz przetrwa tajfuny wiejące z prędkością do 180 ft/sek. Jeśli natomiast uderzył by w budynek samolot taki jak w tragedii z 11.09.01, to Taipei 101 będzie stało przez wiele dłuższy czas niż World Trade Center.

 Petronas Tower 1 i Petronas Tower 2 ciągle będą posiadaczami tytułu najwyższych bliźniaczych wież na świecie pomimo tego, że Taipei 101 jest najwyższym budynkiem świata. Ważący 800 ton system stabilizujący ustabilizował wieżę. System ten umiejscowiony jest w okrągłej strukturze blisko wierzchołka budynku, pomiędzy poziomem restauracyjnym a pokładem obserwacyjnym.

Źródło: budowle.pl