Atrakcje Poznań


Poznań, miasto pełne historii, kultury i niepowtarzalnego klimatu, staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem zarówno dla turystów, jak i uczestników konferencji oraz szkoleń. Stolica Wielkopolski, znana z dynamicznego rozwoju, łączy w sobie nowoczesność z tradycją, oferując odwiedzającym szeroką gamę atrakcji.

Od majestatycznych zabytków, poprzez tętniące życiem place, aż po nowoczesne centra kulturalne – Poznań z pewnością zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. Zapraszamy do odkrycia niezwykłych miejsc i inspirujących doświadczeń, które czekają na Was w sercu Wielkopolski.

Stary Rynek - Atrakcje Poznań

Stary Rynek w Poznaniu to serce miasta i jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Wielkopolski. Założony w XIII wieku, jest jednym z największych i najpiękniejszych rynków w Polsce, łączącym bogatą historię, architektoniczne piękno oraz tętniące życiem centrum kulturalne. W jego centrum znajduje się imponujący Ratusz, perła renesansowej architektury, z charakterystyczną wieżą, na której codziennie o godzinie 12:00 można zobaczyć słynne poznańskie koziołki bodące się w rytmie hejnału.

Wokół rynku stoją kolorowe kamienice, które zachwycają różnorodnością stylów architektonicznych, od gotyku i renesansu po barok i klasycyzm. Stary Rynek to nie tylko miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym, ale także żywe centrum kulturalne, gdzie odbywają się liczne festiwale, koncerty i wydarzenia przez cały rok. Spacerując po rynku, można poczuć atmosferę minionych wieków i jednocześnie cieszyć się nowoczesnymi atrakcjami, co czyni go obowiązkowym punktem zwiedzania podczas każdej wizyty w Poznaniu.

Zamek Cesarski

Zamek Cesarski w Poznaniu, zbudowany na początku XX wieku dla cesarza Wilhelma II, jest jednym z najważniejszych i najbardziej imponujących zabytków miasta. Znajduje się w centrum Poznania, w otoczeniu malowniczych ogrodów, i jest przykładem neoromańskiej architektury, która nawiązuje do średniowiecznych zamków europejskich. Zamek został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Franza Schwechtena i ukończony w 1910 roku, a jego monumentalne mury, wieże i bogato zdobione wnętrza odzwierciedlają majestatyczny charakter rezydencji cesarskiej.

W czasie swojej historii Zamek Cesarski pełnił różne funkcje, od siedziby władz niemieckich, przez polskie urzędy, aż po instytucje kultury. Dziś mieści się tu Centrum Kultury Zamek, które organizuje liczne wystawy, koncerty, teatry i inne wydarzenia kulturalne, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów. Zamek Cesarski jest również popularnym miejscem spotkań i spacerów, a jego zabytkowe wnętrza, takie jak Sala Tronowa czy kaplica, dostępne są do zwiedzania. 

Ostrów Tumski - Atrakcje Poznań

Ostrów Tumski w Poznaniu to najstarsza część miasta, o wyjątkowym znaczeniu historycznym i religijnym. Położony na wyspie między rzekami Wartą a Cybiną, Ostrów Tumski jest kolebką polskiej państwowości i chrześcijaństwa. To tutaj w X wieku powstał pierwszy gród Mieszka I.

Centralnym punktem Ostrowa Tumskiego jest Bazylika Archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła, jedna z najstarszych katedr w Polsce. Zbudowana w stylu gotyckim, katedra kryje w sobie wiele cennych zabytków, w tym Złotą Kaplicę z grobowcem pierwszych władców Polski oraz relikwiarze i dzieła sztuki sakralnej. Warto zwrócić uwagę na piękne wnętrza katedry, które łączą różne style architektoniczne od gotyku, przez barok, po neogotyk.

Ostrów Tumski to także miejsce pełne urokliwych zakątków i historycznych budowli, takich jak kościół Najświętszej Marii Panny in Summo, rezydencja arcybiskupów poznańskich czy Akademia Lubrańskiego. Spacerując po wyspie, można poczuć atmosferę minionych wieków i zobaczyć, jak rozwijało się miasto od swoich początków. Ostrów Tumski jest nie tylko miejscem pielgrzymek religijnych, ale także ważnym punktem na mapie turystycznej Poznania, oferującym bogactwo historyczne i kulturowe. 

Park Cytadela

Park Cytadela w Poznaniu to największy park miejski w mieście, o powierzchni ponad 100 hektarów, stanowiący zielone płuca Poznania i ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców oraz turystów. Położony na terenie dawnej pruskiej twierdzy obronnej z XIX wieku, park łączy w sobie bogatą historię z malowniczymi krajobrazami i różnorodnymi atrakcjami.

Centralnym elementem Parku Cytadela są pozostałości fortecy, w tym monumentalne mury, wały i bastiony, które dziś pełnią funkcję historycznych pomników oraz punktów widokowych. W parku znajdują się także dwa muzea wojskowe: Muzeum Uzbrojenia, prezentujące bogatą kolekcję sprzętu wojskowego, oraz Muzeum Armii „Poznań”, które przybliża historię polskich sił zbrojnych. Wśród zielonych alejek i ogrodów można znaleźć liczne rzeźby i instalacje artystyczne, takie jak słynne „Nierozpoznani” Magdaleny Abakanowicz, które nadają temu miejscu unikalny charakter.

Park Cytadela to również miejsce aktywnego wypoczynku, oferujące liczne ścieżki spacerowe, rowerowe, a także tereny do uprawiania sportów. Na jego terenie znajdują się także liczne miejsca do piknikowania, place zabaw dla dzieci oraz restauracje i kawiarnie, co sprawia, że jest idealnym miejscem na relaks zarówno dla rodzin, jak i osób szukających ciszy i spokoju. 

Palmiarnia Poznańska - Atrakcje Poznań

Palmiarnia Poznańska to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Poznaniu, stanowiące zieloną oazę w sercu miasta i jedną z największych atrakcji botanicznych w Polsce. Położona w Parku Wilsona, Palmiarnia zajmuje powierzchnię około 4,6 hektara i składa się z 12 pawilonów, w których zgromadzono ponad 1100 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych świata.

Wnętrza Palmiarni oferują niezapomnianą podróż przez tropikalne lasy deszczowe, pustynie, sawanny oraz inne egzotyczne krajobrazy. W pawilonach można podziwiać majestatyczne palmy, gigantyczne kaktusy, bujne paprocie, a także różnorodne rośliny wodne. Każdy z pawilonów jest starannie zaaranżowany, aby oddać naturalne warunki życia roślin, co pozwala odwiedzającym poczuć się jak na prawdziwej wyprawie do odległych zakątków świata.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu to jedno z najważniejszych centrów sztuki i kultury w Wielkopolsce, które gromadzi bogate kolekcje dzieł sztuki polskiej i europejskiej. Znajduje się w historycznym budynku przy Alei Marcinkowskiego, niedaleko Starego Rynku, co czyni je łatwo dostępnym dla mieszkańców i turystów.

Muzeum Narodowe w Poznaniu powstało w 1919 roku i od tamtej pory rozwija swoje zbiory, które obecnie liczą tysiące eksponatów, obejmujących malarstwo, rzeźbę, rzemiosło artystyczne oraz inne dziedziny sztuki. Stałe ekspozycje muzeum prezentują dzieła artystów polskich i zagranicznych, od średniowiecza po współczesność, pozwalając na podróż przez różne epoki i style.

Centralnym punktem Muzeum Narodowego w Poznaniu jest kolekcja malarstwa polskiego, obejmująca prace takich mistrzów jak Jan Matejko, Jacek Malczewski, Wojciech Kossak czy Stanisław Wyspiański. Ponadto, muzeum posiada znaczące zbiory rzeźby, grafiki oraz rzemiosła artystycznego, które ilustrują różnorodność i bogactwo polskiej i europejskiej sztuki.

Muzeum regularnie organizuje wystawy czasowe, prezentując zarówno prace znanych artystów, jak i mniej znanych twórców, co sprawia, że wizyta w muzeum zawsze jest pełna nowych odkryć i inspiracji. Dodatkowo, muzeum angażuje się w działalność edukacyjną i kulturalną, oferując warsztaty, wykłady, koncerty i inne wydarzenia, które integrują społeczność lokalną i promują sztukę.

Jezioro Maltańskie - Atrakcje Poznań

Jezioro Maltańskie w Poznaniu to jedno z najbardziej popularnych miejsc rekreacyjnych i turystycznych miasta, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających. Znajduje się na terenie kompleksu Malta, niedaleko centrum Poznania, i zajmuje obszar około 40 hektarów.

Jezioro powstało w wyniku spiętrzenia rzeki Cybiny w 1952 roku, w związku z budową tamy Maltańskiej. Dzięki temu powstała nie tylko atrakcyjna przestrzeń wodna, ale również rekreacyjna, w której można uprawiać różne sporty wodne, takie jak wioślarstwo, kajakarstwo, czy żeglarstwo. Na jeziorze organizowane są również zawody sportowe i imprezy kulturalne, przyciągające wielu entuzjastów.

Oprócz sportów wodnych, Jezioro Maltańskie oferuje liczne atrakcje dla całych rodzin i turystów. Na jego brzegach znajdują się ścieżki spacerowe, idealne do relaksujących spacerów lub joggingu, oraz liczne place zabaw dla dzieci, gdzie najmłodsi mogą się bezpiecznie bawić.

W okresie letnim na terenie jeziora można korzystać z plaż, gdzie można opalać się i kąpać, ciesząc się urokami natury w środku miasta. Jezioro Maltańskie jest również otoczone pięknymi terenami zielonymi, gdzie można odpocząć na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku.

Brama Poznania ICHOT

Wracamy na Ostrów Tumski! Brama Poznania ICHOT to innowacyjne miejsce poświęcone historii Poznania, zlokalizowane na Ostrowie Tumskim. Jest to interaktywne centrum, które pozwala odwiedzającym na interaktywną podróż przez historię Poznania, począwszy od jego najdawniejszych dziejów.

Centrum znajduje się w zrekonstruowanej bramie miejskiej z XV wieku, która stanowi symboliczne wejście do historii miasta. W Brama Poznania ICHOT można podziwiać liczne multimedialne ekspozycje, które opowiadają o kluczowych wydarzeniach i postaciach związanych z Poznaniem. Od starożytności, przez średniowiecze, aż po współczesność, każdy etap historii miasta jest tu przedstawiony w sposób atrakcyjny i edukacyjny.

Jednym z najbardziej fascynujących elementów Brama Poznania ICHOT jest możliwość wirtualnej podróży w czasie dzięki najnowocześniejszym technologiom. Odwiedzający mogą przenieść się do przeszłości i zobaczyć, jak wyglądało życie w różnych epokach historycznych, jak również uczestniczyć w interaktywnych grach i symulacjach.

Muzeum Rogalowe - Atrakcje Poznań

Czym jest Poznań bez Rogalów Świętomarcińskich! Muzeum Rogalowe w Poznaniu to unikalne miejsce, które jest hołdem dla jednego z najbardziej znanych symboli kulinarnych Poznania. Rogal świętomarciński, słynny lokalny wypiek, ma długą historię sięgającą XVII wieku i jest nieodłącznym elementem tradycji oraz kultury kulinarnej miasta.

Muzeum Rogalowe mieści się w centrum Poznania, blisko Starego Rynku, co czyni je łatwo dostępnym dla turystów i mieszkańców. Jest to miejsce, gdzie można poznać historię i tajniki wypieku rogala świętomarcińskiego, a także dowiedzieć się więcej o jego znaczeniu dla lokalnej społeczności.

W muzeum można podziwiać różnorodne eksponaty związane z tradycją wypieku rogala, w tym historyczne narzędzia i urządzenia do pieczenia, stare fotografie i dokumenty dotyczące przepisów oraz historii tego smakołyku. Ekspozycje są interaktywne i edukacyjne, pozwalając odwiedzającym na zgłębienie historii i kultury rogala świętomarcińskiego.

Ponadto, muzeum jest miejscem, gdzie odbywają się degustacje rogali świętomarcińskich, które pozwalają na próbowanie różnych wariantów tego wypieku oraz uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych i tematycznych związanych z poznańską tradycją piekarską.

Polceane obiekty konferencyjne

Concordia Design Poznań

Concordia Design Poznań

Poznań
B&B Hotel Poznań Old Town

B&B Hotel Poznań Old Town

Poznań
Bazar Poznański

Bazar Poznański

Poznań

Mogą Cię Zainteresować również

10 hoteli konferencyjnych w centrum Poznania z własnym parkingiem

10 hoteli konferencyjnych w centrum Poznania z własnym parkingiem

Gdzie zorganizować imprezę firmową w Poznaniu?

Gdzie zorganizować imprezę firmową w Poznaniu?

3 gwiazdkowe hotele w Poznaniu

3 gwiazdkowe hotele w Poznaniu