Targi LATO już w najbliższy weekend

Targi LATO już w najbliższy weekend
Już jutro rozpoczną się XVIII Targi Turystyki i Wypoczynku LATO 2013. Wyczekiwany Wielki Kiermasz Turystyczny będzie trwał od 19 do 21 kwietnia 2013 w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie przy ul. Marsa 56c. Liczne atrakcje, które zostały przygotowane na najbliższy weekend, w tym między innymi konkursy, zabawy, koncerty i pokazy, pozwolą ciekawie spędzić czas, a także zapoznać się z ofertą turystyczną na nadchodzące lato i zakupić wycieczkę lub weekendowy wypad w specjalnej targowej cenie. Coś dla siebie znajdą również wielbiciele wakacji pod gruszą – ofertę targów LATO uzupełnią bowiem targi „Agroturystyka”. Dodatkowo zwiedzający będą mogli spróbować regionalnych przysmaków i degustować zdrową żywność, a także zakupić zioła, wyborne sery, wędliny czy pieczywo na odbywających się równolegle targach „Regionalia”. Łącznie swoją ofertę zaprezentuje niemal 500 wystawców.

Targi LATO to wydarzenie, które co roku zapowiada warszawiakom i mieszkańcom okolic stolicy nadchodzące lato i wakacje. - Na zewnątrz coraz lepsza pogoda, długi weekend majowy jest tuż tuż, za pasem wakacje... Myślę, że to właściwy moment, aby zaplanować wypoczynek, niezależnie od tego czy wybieramy się na dłuższy wyjazd czy tylko weekendowy wypad. Mam nadzieję, że atrakcje i propozycje przygotowane na ten Wielki Kiermasz Turystyczny oraz towarzyszące mu targi „Regionalia” i „Agroturystyka” będą dla Państwa inspiracją. – zachęca Prezes MT Targi Polska - Urszula Potęga.

Impreza co roku przyciąga rodziny z dziećmi i miłośników podróży, którzy w wesołej, piknikowej atmosferze i kolorowej przestrzeni chcą poznać nową ofertę turystyczną, a dodatkowo aktywnie spędzić czas.

Tegoroczna edycja targów LATO wzbogacona jest o odbywające się równolegle II Targi Produktów Regionalnych „Regionalia” oraz I Targi „Agroturystyka”. Dzięki temu odwiedzający będą mieli okazję do poznania oferty gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych, a także spróbowania regionalnych przysmaków z kraju i ze świata.

Uroczyste otwarcie targów z udziałem przedstawicieli rządu, parlamentu, lokalnych i regionalnych władz samorządowych oraz przedstawicieli branży turystycznej, odbędzie się w piątek 19 kwietnia o godzinie 11:00.

Poznaj Polskę, poznaj świat
Regionem Partnerskim osiemnastej edycji targów LATO, podobnie jak w ubiegłym roku, jest Mazowsze. Przedstawiciele Regionu pragną pokazać zróżnicowania tej krainy. Dla osób, które cenią aktywny wypoczynek Mazowsze ma do zaoferowania kajakarstwo, żeglarstwo, turystykę pieszą i rowerową. Ale coś dla siebie znajdą również zwolennicy turystyki miejskiej i słodkiego lenistwa na łonie natury.

Mazowsze zaprasza chętnych do odwiedzenia stoiska targowego, gdzie będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat oferty turystycznej województwa, nowych szlaków turystycznych czy edukacyjnych. Najmłodsi zaś będą mogli wziąć tam udział we wspólnym malowaniu pod hasłem „Pokoloruj Mazowsze”.

Do spędzenia urlopu w Polsce, na swoich stoiskach, zachęcać również będą inne województwa: lubelskie, małopolskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, łódzkie, wielkopolskie, warmińsko-mazurskie czy zachodniopomorskie. Propozycje turystyczne prezentować będą także powiaty i miasta. Do odwiedzenia swoich podwojów namawiać będą też lokalne atrakcje turystyczne, w tym między innymi: Jurapark oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski, z prezentacją nowego szlaku turystycznego w Polsce i na Litwie.

Zwolennicy dalszych podróży będą z kolei mogli zapoznać się z tym, co przygotowują inne kraje i zagraniczne regiony. Na targach LATO obecni będą zarówno przedstawiciele europejskich kierunków: Norwegii, Litwy, Węgier, Czarnogóry, jak i bardziej odległych i egzotycznych państw, takich jak Tunezja, Kuba, Filipiny czy Dominikana.

Oferta wystawców
Oferta kiermaszu turystycznego LATO 2013 będzie bardzo różnorodna. Zaprezentują się tu biura podróży, hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, SPA, uzdrowiska oraz firmy zajmujące się turystyką tematyczną, w tym m.in. rowerową, żeglarską czy wędkarską. Pojawi się także oferta przewoźnika autokarowego Ecolines, u którego podczas targów będzie można zakupić bilety do 169 miast w 18 państwach Europy z aż 30% zniżką.

Również wiele wycieczek zakupić będzie można w specjalnych „targowych” cenach. Ponadto wystawcy na swoich stoiskach przygotują specjalne atrakcje, takie jak degustacje, pokazy i konkursy.

Z pewnością warto zajrzeć na stoisko Węgier, ponieważ zwycięzcy quizów będą mogli wygrać wejściówki do budapeszteńskich kąpielisk termalnych. Miasto Warszawa z kolei zaprasza na różnorodne warsztaty i spotkania, które przygotowały m.in. Muzeum-Pałac w Wilanowie czy Centrum Nauki Kopernik. Natomiast 70. Tour de Pologne zaprezentuje trasę tegorocznego wyścigu i umożliwi spotkania ze sportowcami, w tym między innymi z Mają Włoszczowską i Leszkiem Piaseckim.

Wielbiciele ruchu na świeżym powietrzu powinni odwiedzić stoisko Hotelu Anders, który wraz z Mistrzostwami Świata w Siatkówce Plażowej promować będzie tę dyscyplinę, poprzez różne konkursy.

Niekończące się atrakcje
Targi LATO organizowane są w konwencji pikniku, podczas którego przewidzianych jest wiele różnorodnych atrakcji. Wewnątrz hali targowej w sobotę i niedzielę urządzona będzie strefa atrakcji dla dzieci i młodzieży, a w niej Kącik Malucha zorganizowany przez Towarzystwo Edukacyjne VIZJA, zabawa pt. „Piaskowa Góra Skarbów” przygotowana przez Niepubliczne Przedszkole „Dzieci Świata – Świat Dzieci” oraz miasteczko rowerowe nadzorowane przez policjantów z Komendy Głównej Policji. Będzie także boisko piłkarskie, kula zorbingowa, pneumatyczny tor przeszkód i dmuchańce, które dostarczy firma POTRIS. Odbędą się również warsztaty z robotyki dla dzieci, które poprowadzi firma Twój Robot, a także warsztaty recyklingowe i kulinarne, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

„Kamperowe pole” z elementami studia telewizyjnego
Wyjątkową atrakcją będzie „Kamperowe pole”, przygotowane przez zespół "Kawy czy herbaty?", programu porannego TVP1. W tym sektorze „Kawa czy herbata?” zaprezentuje swoją wakacyjną ofertę i zdradzi do jakich miast i regionów ekipa telewizyjna zawita tego lata.

Głównym zadaniem „Kamperowego pola” jest przybliżenie tego rodzaju turystyki. Odbędą się też spotkania ze znanymi osobami, które od wielu lat podróżują samochodami kempingowymi. Gośćmi Pawła Pochwały – dziennikarza TVP – będą m.in. Karol Strasburger i gen. Mirosław Hermaszewski.

Z kolei przy „Stolikach przy kamperze” będzie można zapoznać się z ofertą i zasadami kupna czy wypożyczania tych pojazdów. Zainteresowani dowiedzą się także o miejscach w Polsce, które są przystosowane do obsługi turystyki kamperowej.

Poza halą odbędzie się mini zlot kamperów, a dodatkowo przez trzy dni trwania targów prowadzone będą pokazy kulinarne. Smakosze będą mieli szansę podpatrzeć w akcji znanego kucharza, Marcina Budynka, który oprócz typowo „kamperowych” dań, przybliży odwiedzającym tradycyjną kuchnię polską i podlaską, zaprezentowaną w nowoczesnej aranżacji.

Letnia scena
Ważnym miejscem targów LATO będzie scena na świeżym powietrzu, która w weekend stanie się centrum atrakcji. W sobotę zostanie tu symbolicznie otwarty sezon turystyczny na Mazowszu. Ponadto odwiedzający będą mogli obejrzeć liczne występy taneczne, w tym tancerzy rodem z Bollywood czy Break Dance, a także prezentacje młodych talentów i zespołów dziecięcych. Największym hitem wśród wydarzeń na scenie będzie koncert trio The Chance, znanego z programu „X Factor”.

Co godzinę na scenie będą odbywały się konkursy z nagrodami, w których do wygrania przewidziano m.in. bilety lotnicze, autokarowe, weekend w hotelu, kurs żeglarski i mnóstwo turystycznych gadżetów.

Konkursy z nagrodami
Konkurs „Przyleć na Targi, Wygraj Nagrody” to propozycja dla zwiedzających. Wystarczy podpisać specjalną ulotkę, złożyć z niej samolot, liczyć na łut szczęścia przy losowaniu zawodników, a podczas konkurencji postarać się, aby papierowy samolot poleciał jak najdalej. Losowanie uczestników będzie się odbywać trzy razy w ciągu dnia. Do wygrania są weekendy dla dwóch osób w hotelach Grupy Anders, 4-dniowy pobyt w polskim hotelu w Austrii Post Fusch ze śniadaniem dla dwóch osób, a także zestawy kuchenne, czajniki, blendery i mnóstwo innych nagród.

Konkursy przewidziano nie tylko dla odwiedzających, ale również i dla wystawców. „Hit Lata 2013” to konkurencja, w której zwiedzający wybiorą najlepszą ofertę targową. Dodatkowo sami też będą mogli wymyśleć hasło promujące Targi LATO.

„Weekend dla Mieszczucha” to z kolei konkurs zorganizowany przez Polską Izbę Turystyki i organizatora imprezy, firmę MT Targi Polska, mający na celu wyłonić najciekawszą propozycję 3-dniowego wyjazdu. Zwiedzający, którzy wezmą udział w głosowaniu, będą mieli szansę wygrać weekend-niespodziankę w Polsce.

Wszyscy wystawcy wezmą udział w konkursie „Kryształowe Słońce”, w którym zwycięzców wyłoni Jury złożone z przedstawicieli firmy MT Targi Polska. Ostatniego dnia Targów wyłoniony zostanie wystawca, który przygotuje najbardziej profesjonalne stoisko. Tym razem nagroda będzie wręczana w dwóch kategoriach: POLSKA i ZAGRANICA

Patronat nad Latem
Patronat Honorowy nad Targami LATO 2013 sprawują: Katarzyna Sobierajska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Rafał Szmytke – Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Paweł Niewiadomski – Prezes Polskiej Izby Turystyki.

Szybko i wygodnie pociągiem
Na targi szybko i wygodnie będzie można dojechać pociągiem SKM lub Kolei Mazowieckich z dworców: Warszawa Śródmieście, Warszawa Wschodnia czy Warszawa Zachodnia. Stacja docelowa - Warszawa Gocławek - znajduje się w odległości około 700 metrów od Centrum MT Polska. Czas dojazdu pociągiem z centrum Warszawy do stacji docelowej to tylko 20 minut.

Firma VISBUS zapewnia z kolei płatne autokary, które mogą dowieźć chętnych do Centrum MT Polska. Autokary będą odjeżdżały z ul. Emilii Plater spod dawnego domu meblowego Emilia (przystanek ZTM 01 – ul. Emilii Plater) i będą oznaczone plakatami Targów LATO 2013. Będą one kursować w dni targowe co 30 min w godzinach: 9.30 - 18.00. Koszt przejazdu to 3 zł w jedną stronę.

Na targi można również dostać się autobusem miejskim. Z centrum Warszawy liniami: 143, 514, 520, z Ronda Wiatraczna liniami: 115, 145, 173, 183, 315 oraz z Dworca Warszawa Wschodnia PKP: 115 i 315. Przystanek docelowy to Okularowa.

Informacje praktyczne
Wstęp na Targi LATO jest bezpłatny. Wydarzenie będzie otwarte w godzinach 9:00-17:00 w piątek i w niedzielę, a w sobotę w godzinach 10:00-18:00. INFORMACJA PRASOWA