Stowarzyszenie Branży Eventowej stawia na ekologię - do zdobycia ekocertyfikaty

Stowarzyszenie Branży Eventowej stawia na ekologię - do zdobycia ekocertyfikaty

Stowarzyszenie Branży Eventowej, chcąc chronić przyrodę, świat i ludzi, stawia na koncepcję "zielonych eventów" i wprowadza elementy mające na celu ochronę środowiska. SBE będzie wydawać ekocertyfikaty dla eventów, usług i produktów, co na rodzimym rynku jest nowością. 

Zielony znak jakości otrzymają te podmioty, które wydarzenia organizują z poszanowaniem środowiska. Zielone eventy to nieunikniona i konieczna przyszłość branży. Oczywiście nie jest łatwo zorganizować w 100 % ekologiczne wydarzenie, ale już takie proekologiczne jak najbardziej. 

Branża eventowa od listopada 2021 r. została wpisana w strategię globalnych zmian na rzecz ochrony środowiska. Było to wynikiem ustaleń podczas Szczytu COP26 w Glasgow. W Wielkiej Brytanii niemal natychmiast został wprowadzony program „Road to COP26. Event Sector Transformation” zainicjowany przez Race to Zero, United Nations Climate Change Secretariat, Positive Impact, SME Climate Hub.

Strażnikiem ekologii odnośnie organizacji eventów w naszym kraju stało się Stowarzyszenie Branży Eventowej, które zostało ambasadorem projektu i znalazło się w profilu Positive Impact Ambassador Hub. Stowarzyszenie zachęca swoich członków do dołączenia do programu. Warto podkreślić, że dla pierwszych 1500 małych i średnich biznesów program jest darmowy. 

Podmioty te będą mogły edukować się w kontekście dostosowania swojej działalności do funkcjonowania w duchu eko. Nie mówimy oczywiście o zmianach tu i teraz. Wszyscy zdajemy sobie zapewne sprawę, że większe zmiany wymagają czasu i odpowiedniego przygotowania. Dostosowanie biznesu do bycia w pełni eko dotyczy skali lat 2030, 2040, 2050. Edukacja ekologiczna dotyczyć ma strategii biznesowej, zmniejszenia emisji szkodliwych substancji, mierzalności korzyści na rzecz ochrony środowiska, promocji narzędzi oraz metod chroniących środowisko. 

Projekt i inicjatywy dotyczą nie tylko małych wydarzeń, ale również tych organizowanych w skali globalnej. Międzynarodowa Organizacja ISO już w 2019 roku stworzyła ISO 22379 wytyczne dla bezpiecznych i prężnych działań w organizacji największych wydarzeń. Certyfikowane są miasta, w których odbywają się duże wydarzenia, np. sportowe (Tokyo - Olimpiada 2020, Pekin - Zimowa Olimpiada 2022, Berlin - Maraton). 

Zmiany będą do Polski wchodzić powoli i stopniowo. Zanim jednak u nas na dobre rozpocznie się kampania "zielonych wydarzeń", warto już dziś postarać się o ekocertyfikat wydawany przez SBE. Zasady przyznawania opracowało stowarzyszenie wraz z Europejskim Centrum Jakości i Promocji. Zielony symbol ma być powszechnie rozpoznawalny. Ma być informacją dla innych "hej, działam z poszanowaniem środowiska, warto zwrócić na mnie uwagę!".

INFORMACJA PRASOWA