Palacze nie do końca zdyskryminowani

Palacze nie do końca zdyskryminowani

Zakaz palenia na terenie lokali gastronomicznych nie jest bezwzględny. Jak wyjaśnił Główny Inspektor Sanitarny palić można m.in. w zewnętrznych terenach lokali gastronomicznych, czyli w tzw. ogródkach.


Zakaz palenia, zgodnie z oświadczenie zastępcy GIS Jana Orgelbranda, nie obowiązuje na terenach otwartych, które nie są objęte zakazem. W praktyce oznacza to, że, mimo iż przystanek autobusowy znajduje się na terenie otwartym, nadal nie można tam palić. Ustawą zakłada również rozszerzanie zakazu palenia przez samorządy.


Jedyną alternatywą dla osób palących są palarnie. Jednak tutaj obowiązują surowe reguły - w pomieszczeniu do palenia powinny być szczelne drzwi oraz urządzenia wentylacyjne wysokiej klasy. Orgelbrand poinformował również na konferencji, że lokale gastronomiczne i rozrywkowe z jednym pomieszczeniem nie mogą umieszczać kabin do palenia.


Za łamanie zakazu palenia nakładane będą grzywny. Uprawnienia do tego posiadają obecnie inspektorzy sanitarni i policjanci, natomiast MSWiA pracuje nad rozporządzeniem, które umożliwi wystawianie mandatów również strażnikom miejskim.