Miejsce Pracy Przyszłości

Miejsce Pracy Przyszłości

Miejsce Pracy Przyszłości: Millenialsi i Pokolenie Z szukają przede wszystkim szansy na rozwój kariery, elastycznych godzin pracy, możliwości podróżowania oraz inspirujących celów zawodowych

Najnowsze dane zebrane od 1000 przebadanych osób w wieku od 18 do 41 lat pokazują nowe trendy wśród osób poszukujących pracy:

  • 86% ankietowanych potwierdziło, że w post-pandemicznym okresie, ważne jest dla nich, aby pracować dla firmy z inspirującymi celami
  • 82% badanych zwraca uwagę na to czy pracodawca prowadził rzetelną politykę na rzecz promowania zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia w miejscu pracy
  • 79% respondentów twierdzi, że interakcje społeczne w pracy są dla nich jednym z decydujących elementów
  • Możliwości dalszego rozwoju kariery zawodowej (86%) i szansa na wyższe zarobki (95%) okazały się być najważniejszymi czynnikami dla poszukujących pracy 
  • Post-pandemiczne dane pokazują, że dla Millenialsów i Pokolenia Z nauka nowego języka (57%) oraz rozwijanie umiejętności kulinarnych (27%) są najistotniejszymi benefitami w nowej pracy
  • 70% badanych chciałoby mieć możliwość podróżowania w ramach pracy 
  • Przebadani mężczyźni (29%) są dwa razy bardziej chętni do rozważenia rozpoczęcia kariery w roli housekeeper niż kobiety (14%)


WARSZAWA – 30 maja 2022 – Według najnowszych danych, Millenialsi i przedstawiciele Pokolenia Z w Polsce, podczas poszukiwania idealnego miejsca pracy, cenią najbardziej jej elastyczne godziny, możliwości podróżowania, szansę na dalszy rozwój zawodowy oraz rozwiniętą politykę wsparcia i promocji dbania o zdrowie psychiczne pracowników. Badania zostały przeprowadzone wśród Millenialsów (26 lat – 41 lat) i przedstawicieli Pokolenia Z (18 lat - 25 lat) na zlecenie marki Hilton (NYSE: HLT).

Z sondażu wynika, że wymarzona praca powinna oferować możliwość poznawania nowych osób, testowania się w różnych rolach oraz gwarantować balans między życiem zawodowym a prywatnym. Dodatkowo, aż 69% ankietowanych pomiędzy 18 i 41 rokiem życia potwierdziło znaczenie polityki firmy w kwestiach społecznych i środowiskowych, przy wyborze nowego miejsca pracy.

Badanie wykazało, że rozwijanie inkluzywności i różnorodności w miejscu pracy jest znaczące dla 69% Millenialnów i przedstawicieli Pokolenia Z. Respondenci sądzą, że w realiach post-pandemicznych relacje międzyludzkie są ważniejsze niż kiedykolwiek – aż 79% uważa pozytywne interakcje społeczne w miejscu pracy za kluczowe. 65% przebadanych osób przyznało, że zmieniło lub rozważało zmianę pracy w ciągu ostatniego roku, w tym wiele z nich z powodów związanych z obawami o zdrowie psychiczne lub dobre samopoczucie (18%). Co więcej, kobiety dwa razy częściej brały pod uwagę rezygnację z pracy przez brak wsparcia pracodawcy w kwestiach dotyczących zdrowia psychicznego.


Dodatkowe czynniki grające znaczącą rolę w poszukiwaniu idealnego stanowiska obejmowały: możliwości rozwoju kariery (86%), elastyczne warunki pracy (81%) oraz nagradzanie przez pracodawcę dobrych wyników pracownika (80%). Co więcej, aż 82% badanych uważa, że pracodawcy powinni zwracać szczególną uwagę na politykę firmy w kwestiach społecznych. Zebrane dane wykazały również, że osoby w wieku 18 - 41 lat przywiązują wagę do możliwości budowania swojej kariery w jednej organizacji (83%) zamiast rozwijania jej poprzez częste zmiany miejsca pracy (11%), z nieznacznym procentem niezdecydowanych.

Warto zauważyć, że prawie co drugi Millenials i przedstawiciel Pokolenia Z rozważał karierę w branży hotelarskiej w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w szczególności ze względu na możliwość pracy z osobami z różnych środowisk (33%), szansę na zdobycie nowych umiejętności (27%), częste podróże (26%) i różnorodność pracy (25%). 

Badania pokazały, że tradycyjne zawody, takie jak budowniczy (7%), nauczyciel (9%) lub pilot (10%) już nie przyciągają młodych ludzi tak jak rozpoczęcie kariery influencera (19%).

David Kelly, starszy wiceprezes na Europę Kontynentalną, Hilton oznajmił: 

„Badania pokazują, że pandemia zmieniła sposób w jaki myślimy o pracy i jestem dumny z tego, że Hilton nadal ewoluuje, aby sprostać stale zmieniającym się potrzebom naszych lokalnych zespołów w Polsce. Na tle innych firm przodujemy w kwestiach kultury pracy, a jednocześnie jesteśmy mocno zaangażowani w tworzenie zróżnicowanego środowiska pracy, w którym każdy może wykorzystać nowe technologie i zdobyte umiejętności, tak aby uwolnić swój pełny potencjał.”

„Mamy świadomość, że inwestycja w każdego członka naszego zespołu przekłada się pozytywnie się na pobyt naszych gości oraz funkcjonowanie lokalnych społeczności. Dlatego jesteśmy tak zaangażowani w zapewnianie naszym pracownikom wiodących w branży hotelarskiej warunków pracy, od możliwości podróży po gwarancję poczucia przynależności do rodziny Hilton. W ten sposób sprawiamy, że Hilton jest doskonałym miejscem pracy. Jesteśmy dumni z prowadzonych aktualnie aż 800 nowych rekrutacji w całej Europie, w tym na znaczącą liczbę stanowisk w naszych 26 hotelach w Polsce. Poszukujemy zdolnych osób do różnorodnych ról, takich jak szef kuchni, recepcjonista, inżynier czy miksolog”.


Hilton posiada hotele w ponad 122 krajach i terytoriach na całym świecie. W Polsce znajduje się 26 hoteli marki Hilton, w tym Hilton Warsaw City, DoubleTree by Hilton Wrocław i Hampton by Hilton Gdańsk Airport z planami otwarcia ponad 15 dodatkowych hoteli w najbliższych latach, w tym Hotel Saski Kraków – Curio Collection by Hilton.

Hilton jest aktywnie zaangażowany w tworzenie zróżnicowanej kultury w miejscu pracy i wspiera partnerstwa społeczności. W rankingu Najlepszych Miejsc Pracy™ Polska 2022 Hilton zdobył niedawno 11 miejsce, a zarazem uplasował się na pierwszej pozycji wśród innych firm z branży hotelarskiej w Polsce według Great Place to Work®. 

Hilton przykłada szczególną wagę do dobrego samopoczucia swoich pracowników, oferując atrakcyjne warunki pracy, konkurencyjne wynagrodzenie, benefity i wsparcie dla ich rozwoju osobistego oraz zawodowego. Firma Hilton wdrożyła program zniżek na podróże, Go Hilton, dla członków zespołu, ich rodzin i przyjaciół, a także bieżące programy szkoleń i praktyk, aby pomóc każdemu z członków zespołu w osiągnięciu ich aspiracji zawodowych.

W celu uzyskania dodatkowych informacji o karierach w Hiltonie, wejdź na stronę jobs.hilton.com/emea.