Zrównoważone wydarzenia szansą konkurencyjności regionów

Jak zorganizować zielone wydarzenie? W jaki sposób żyć w zgodzie ze środowiskiem? Jakie działania powinny podjąć regiony, by zyskać zadowolenie mieszkańców z życia w czystym i bezpiecznym otoczeniu, oraz zapewnić im bogatą ofertę atrakcji turystycznych i kulturalnych? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się już 3 grudnia w Krakowie na międzynarodowej konferencji "Zrównoważone wydarzenia szansą konkurencyjności regionów".

Mistrzostwa UEFA EURO 2012™, Festiwal Woodstock, zielony marketing, e-pojazdy – to przykłady zrównoważonych wydarzeń, o których będzie mowa podczas konferencji „Zrównoważone wydarzenia szansą konkurencyjności regionów”. Standard Zielonych Wydarzeń to temat w Polsce uważany wciąż za nowatorski i odważny, natomiast coraz bardziej popularny na świecie: zrównoważone zarządzanie organizacją igrzysk, festiwali, konferencji i wszelkiego typu spotkań jako sposób na wdrażanie międzysektorowej współpracy partnerskiej. Korzyści ze zrównoważonego rozwoju są ogromne - zaliczyć do nich można: zadowolenie mieszkańców z życia w czystym i bezpiecznym otoczeniu, szeroką gamę atrakcji turystycznych i kulturalnych, wysoki poziom i duży potencjał rozwoju innowacyjnej gospodarki. Organizatorom konferencji zależy przede wszystkim na uświadomieniu, że żadna organizacja, urząd, przedsiębiorstwo czy instytucja naukowa nie może działać w oderwaniu od innych - razem budują konkurencyjność regionu, między innymi poprzez organizowanie zielonych wydarzeń.

Idea zielonego wydarzenia (ang. sustainable event), powoli przyjmowana przez polskie instytucje, firmy i przedsiębiorstwa, jest świadectwem podjęcia przez nie istotnych działań na rzecz ograniczania wpływu na środowisko naturalne i budowania zrównoważonego rozwoju – wyjaśnia Joanna Mieszkowicz, Prezes Fundacji Aeris Futuro. Wydarzenie możemy nazwać zielonym, kiedy na każdym etapie przygotowań i realizacji jego organizatorzy zapewniają działania przyjazne dla środowiska naturalnego – redukujące negatywny wpływ danej imprezy poprzez oszczędność energii i materiałów - dodaje. Zielonym wydarzeniem będą już nadchodzące londyńskie Igrzyska Olimpijskie. Pierwszym polskim zielonym wydarzeniem zorganizowanym na tak wielką skalę będzie polska prezydencja w Unii Europejskiej, połączona z propagowaniem idei katalogu zielonych zasad i zielonych zamówień publicznych (więcej na stronie http://www.prezydencjaue.gov.pl). Czy Mistrzostwa UEFA EURO 2012™ będą odpowiedzialne ekologicznie i społecznie? Jak zapewnić dobry klimat dla Mistrzostw UEFA EURO 2012™,? Z jakimi konsekwencjami wiąże się organizacja EURO dla Polski? To kluczowy temat w aspekcie organizacji zrównoważonych wydarzeń na konferencji Fundacji Aeris Futuro i Urzędu Miasta Krakowa.

Konferencja organizowana jest pod patronatem honorowym Wicepremiera, Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka. W konferencji z prelekcją wystąpią przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Urzędu Miasta Krakowa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Kadra kierownicza czołowych polskich firm zaprezentuje dobre praktyki w dziedzinie zielonych eventów, zielonego sponsoringu, edukacji ekologicznej pracowników i klientów, kampanii i ‘eventów’ w sieci, innowacyjnych rozwiązań w przemyśle spotkań. Gościem zagranicznym będzie Wendy Persoon z N.V. Brabantse Ontwikkelings Maatschappij  w Holandii. W programie przewidziano mini-targi usług i produktów dla zielonych wydarzeń. Konferencję zorganizowano w standardzie zielonego wydarzenia.

Do udziału w konferencji organizatorzy zapraszają przedstawicieli organizacji zajmujących się w swoich miejscach pracy organizacją wydarzeń, promocją, CSR, zarządzaniem personelem, zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska, a także tych, którzy dopiero szukają okazji do rzetelnego zapoznania się z zagadnieniem. Konferencja odbędzie się 3 grudnia 2010 roku, w piątek, o godz. 9.00, w sali Obrad Rady Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4 w Krakowie. W ramach projektu Fundacji Zadedykuj Drzewko, każdy uczestnik konferencji otrzyma od nas drzewko, które będzie mógł zadedykować komuś bliskiemu, i zasadzić je wspólnie z nami na wiosnę (możliwe jest także zasadzenie drzewka przez nas w imieniu uczestnika). Więcej szczegółów na konferencji.

- Nasza propozycja to podjęcie wspólnych starań o to, by standard Zielonych Wydarzeń był popularny i stosowany przez organizatorów imprez w Krakowie, a propagowanie wiedzy na ten temat i zachęcanie do jej wdrażania w działalności lokalnych podmiotów jest zgodne z misją Fundacji Aeris Futuro – mówi Joanna Mieszkowicz, Prezes Fundacji Aeris Futuro - Prezentacja ogólnopolskich dobrych praktyk w tej dziedzinie oraz dyskusja na temat możliwości i barier w rozwoju zielonych wydarzeń oraz współpracy partnerskich jest przedmiotem konferencji, na którą niniejszym zapraszamy. Spotkajmy się naturalnie w Krakowie!

Udział w konferencji jest nieodpłatny, ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy rejestrować się na stronie: http://www.zielonewydarzenia.pl/rejestracja-zw