TED konferencje

Pewnie każdy z Was kojarzy czerwone logo TED. Być może nawet większość miała okazję wysłuchać którychś konferencji organizowanych przez tę markę. Nie da się ukryć, że TED konferencje zyskują coraz to większą popularność. Powołują się na nie nauczyciele i wykładowcy akademiccy, a wnioski, które padają podczas wystąpień prelegentów, są świetnym pretekstem do rozmów w obrębie techniki, rozrywki i designu. M.in. dlatego też postanowiliśmy poświęcić tym konferencjom dzisiejszy artykuł. Wyjaśnimy, czym dokładnie jest TED, jakie podejmuje zagadnienia, gdzie można obejrzeć taką konferencję oraz czy znalazło się na niej miejsce dla polskich naukowczyń i naukowców.

Fot. Unsplash

TEDx - co to?

Zanim przejdziemy do TEDx, należy należy najpierw wyjaśnić, co to TED. Otóż to skrót od Technology, Entertainment and Design, co po przetłumaczeniu oznacza Technikę, Rozrywkę i Design. TED jest marką konferencji naukowych, które każdego roku organizowane są przez Sapling Foundation. Ich celem jest popularyzacja zagadnień naukowych w ciekawy, rzeczowy sposób. Każdy prelegent (sprawdź, kim jest prelegent) ma do dyspozycji 18 minut, podczas których musi zaprezentować swój referat. W rezultacie więc, są to stosunkowo krótkie, ale przy tym bardzo konkretne wystąpienia. Pierwsza konferencja TED miała miejsce w 1984 roku. Początkowo, widać było liczne powiązania z Doliną Krzemową - dominowała bowiem tematyka technologiczna. To jedna zmieniło się z czasem i dziś obszar rozmów poszerzył się o inne dziedziny życia, takie jak nawet kultura. No dobrze, ale czym w takim razie jest TEDx? Otóż to niezależny rodzaj konferencji, które powstały w duchu idei TED. To nic innego, jak konferencje lokalne, na mniejszą skalę, podczas których prelegenci także dzielą się wiedzą i doświadczeniem.

Fot. Unsplash

TEDx Polska

Wiemy już, TEDx co to jest, a teraz zastanówmy się, jak te wydarzenia funkcjonują w Polsce. Eventy z cyklu TEDx są prelekcjami na żywo, które odbywają się w kilku miastach naszego kraju, takich jak m.in. Warszawa, Poznań, Katowice czy Lublin. W tym roku wydarzenia te będą miały miejsce od 12 do 15 października, więc już niebawem! Konferencja TEDx jest świetną, innowacyjną przestrzenią, która sprzyja wymianie myśli, poszerzaniu horyzontów i edukacji. Z pewnością więc każdy znajdzie tam coś dla siebie - zarówno młodzież, studenci, jak i osoby dorosłe związane z różnorodnymi branżami. Są to eventy w nowoczesnym wydaniu, które pozwalają nauce wybrzmieć w atrakcyjny współcześnie sposób. Wykłady TEDx stają się również świetnym narzędziem dla nauczycieli i wykładowców - warto uzupełnić więc swoje lekcje i wykłady materiałami z takich spotkań. Na pewno w doskonały sposób uporządkują one wszystkie przekazane przez Ciebie treści. Trzeba też zaznaczyć, że TEDx ma kilka swoich odnóg w postaci TEDxYouth, który został stworzony dla gimnazjalistów, TEDxKids dla uczniów szkół podstawowych, czy TEDxWoman. Wszystkie te rodzaje również odbyły się w Polsce - m.in. w Gdańsku, Krakowie i Warszawie. 

Fot. Unsplash

TEDx YouTube

Dostęp do konferencji TED i TEDx jest bardzo prosty - można je znaleźć w serwisie YouTube. Zapewne po wpisaniu tego hasła w pierwszej kolejności pojawią się zagraniczne rozmowy. Jeśli jednak szczególnie zależy Ci na wysłuchaniu wystąpień w języku polskim, wpisz w wyszukiwarkę na YouTube "TEDx po polsku". Znajdują się tam rewelacyjne wystąpienia m.in. Dominiki Józefczak, Szymona Paszka, Włodka Markowicza czy Jacka Walkiewicza. Zaprezentowali oni niezwykle wartościowe treści dotyczące różnych dziedzin życia. Jesteśmy przekonani, że na obejrzeniu jednego wideo się nie skończy. Nie jest to przestroga, ale raczej gwarancja, że najlepsze TEDx są na wyciągniecie ręki. Należy też wspomnieć, że w TED wystąpili wybitni naukowcy, politycy, przedsiębiorcy i działacze z całego świata. Większość z nich to prawdziwe autorytety, dlatego tym bardziej warto zobaczyć, co zdecydowali się przekazać podczas tych kilkunastominutowych wystąpień. W TED wzięli udział m.in. Bill Gates, Stephen Hawking, Naomi Klein, Bill Clinton, Monica Lewinsky czy Richard Dawking. Co ciekawe, pierwszym przedstawicielem Polski, który miał okazję wystąpić na konferencji TED, był Jacek Utko, który rozprawiał, czy design może uratować gazety.

Fot. Unsplash

Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł wyjaśnił, czym są konferencje TED, na jakie rodzaje się dzielą oraz gdzie można je obejrzeć. Zaznaczmy też, że już niedługo, w październiku można liczyć na kolejną edycję TEDx, na której z pewnością pojawiają się eksperci ze świata nauki, sztuki i kultury. Zachęcamy do wzięcia udziału.

Mogą Cię Zainteresować również

Konferencja online - organizacja konferencji w czasach pandemii

Konferencja online - organizacja konferencji w czasach pandemii

Kto to jest prelegent?

Kto to jest prelegent?