Szkolenia w siedzibie biura czy w wynajętej sali szkoleniowej?

Za sukcesem każdej firmy stoją jej pracownicy. Z tego względu bardzo istotne jest, by nieustannie poszerzali oni swoją wiedzę i nabywali nowe kompetencje. Właściciele, którzy chcą, aby ich przedsiębiorstwo stale się rozwijało, inwestują w szkolenia dla pracowników. Niektóre z nich są organizowane w siedzibie firmy, inne w wynajętej sali szkoleniowej – które rozwiązanie jest lepsze?

Podstawowym problemem, z którym boryka się każdy organizator szkolenia, jest wybór odpowiedniego miejsca na jego przeprowadzenie. Musi ono pomieścić wszystkich pracowników oraz być wyposażone w niezbędny sprzęt audiowizualny. Wybór ten nie jest prosty, dlatego że każdy z wariantów ma swoje wady i zalety. 

Organizacja szkolenia w siedzibie firmy

Niektóre firmy posiadają własne sale szkoleniowe lub konferencyjne. Z jednej strony jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dlatego że nie trzeba organizować transportu dla pracowników, a poza szkoleniami, takie pomieszczenie można także wykorzystać podczas firmowego zebrania czy narady. Z drugiej strony, utrzymanie sali może nie być dla przedsiębiorstwa opłacalne – należy zainwestować w jej wyposażenie, sprzątanie i każdorazowe przygotowywanie do planowanego wydarzenia. Szkolenia zwykle nie są organizowane tak często, by  opcja ta była dla firmy korzystna – znacznie lepszym rozwiązaniem, pozwalającym przedsiębiorstwu zaoszczędzić pieniądze, będzie wynajęcie sali szkoleniowej.

Organizowanie szkolenia w siedzibie firmy w pewnym stopniu dezorganizuje jej działanie – część pracowników się uczy, inni w tym samym czasie wykonują swoją pracę. Może nastąpić konflikt interesów – jedni zaczną przeszkadzać drugim. Ponadto rzadko się zdarza, by sala w danym biurowcu była wyposażona w niezbędny sprzęt, taki jak np. projektory, ekrany czy profesjonalne nagłośnienie, dlatego że wiąże się to z dużym nakładem finansowym i nie każda firma może sobie na taki wydatek pozwolić. Brak odpowiedniego wyposażenia można przypłacić tym, że szkolenie będzie nieefektywne. 

Organizacja szkolenia w wynajętej sali szkoleniowej

Atutem wynajętych sal szkoleniowych jest m. in. to, że są one już wyposażone w niezbędny sprzęt wysokiej jakości, dzięki czemu organizator nie musi się już niczym martwić. Sale zazwyczaj przygotowane są w taki sposób, że można od razu zacząć w nich szkolenie. Dodatkową zaletą wynajęcia pomieszczenia w hotelu czy innym obiekcie konferencyjnym jest możliwość zorganizowania cateringu – zwykle hotele ***, **** lub ***** oferują lunche, przekąski i desery przygotowywane we własnej restauracji. Ponadto organizator nie musi się martwić o odpowiednią obsługę wydarzenia – zajmie się tym wykwalifikowany personel obiektu. Decydując się na wynajem sali, oddajemy wszelkie sprawy organizacyjne w ręce doświadczonych profesjonalistów.

Wybór obiektów, które oferują wynajem sali konferencyjnej lub szkoleniowej jest bardzo szeroki. Dostępne są niewielkie pomieszczenia, pozwalające na organizację kameralnego spotkania, jak i ogromne aule, mogące pomieścić nawet kilkaset osób.  Szkolenie można zorganizować w najpiękniejszych zakątkach Polski - np. w górach. Klienci mogą wybrać taką opcję, która najlepiej odpowiada ich potrzebom i nie muszą się martwić, że dla któregoś z gości zabraknie miejsca. Na taki komfort nie pozwala niestety organizacja szkolenia w biurze – sala zwykle jest zaprojektowana tak, by mieściła określoną liczbę osób i nie da się tego w żaden sposób zmienić. Wynajem pomieszczenia pozwala więc na pełną elastyczność.   

Sala szkoleniowa to także sposób na uniknięcie dezorganizacji w firmie. Uczący się pracownicy zyskają przestrzeń i odpowiednie warunki do nauki, a tym, którzy zostają w biurze, nikt nie będzie przeszkadzał w wykonywaniu obowiązków. 

Przedsiębiorstwa, którym zależy na tym, by zaoszczędzić jak największą sumę pieniędzy, nie muszą rezygnować z organizacji szkolenia w wynajętym pomieszczeniu. W każdy mieście można znaleźć zarówno drogie, jak i tańsze sale w odpowiednim standardzie. Wynajem sali wcale nie musi się wiązać z ogromnym kosztem, wręcz przeciwnie – niektóre pomieszczenia dostępne są już od kilkudziesięciu złotych za 1 godzinę. 

W obliczu niepodważalnych zalet, jakie niesie ze sobą decyzja wynajęcia sali szkoleniowej, popularność organizowania szkoleń w siedzibie firmy coraz bardziej maleje. Przedsiębiorstwa rezygnują z posiadania takiego pomieszczenia na własność, ponieważ skorzystanie z już wyposażonej i specjalnie przygotowanej do konkretnego wydarzenia sali, jest dużo bardziej komfortowe, korzystne finansowo i pozytywie wpływa na sposób funkcjonowania firmy oraz zadowolenie pracowników