Praca hybrydowa - co to jest i jak ją zorganizować?

Nie jest żadną tajemnicą, iż pandemia koronawirusa w bezpośredni sposób miała wpływ na przeorganizowanie nie tylko stylu życia wielu osób, ale też ich modelu pracy. I choć początkowo najbardziej popularny był home office, to dziś, w postpandemicznej rzeczywistości, wiele firm zdecydowało się na wprowadzenie modelu hybrydowego. To nic innego, jak połączenie home office z pracą w biurze.

Wielu pracowników twierdzi, iż jest to bardzo korzystne rozwiązanie, dzięki któremu można zachować work-life balance, co wcale nie było takie proste, gdy pracowało się wyłącznie z domu. W dzisiejszym artykule dokładnie wyjaśnimy, co to jest praca hybrydowa, a także wskażemy jej zalety. Jeśli zatem chcesz się dowiedzieć więcej o tym modelu pracy, to koniecznie zostań z nami!


Czym jest praca hybrydowa i jak podejść do jej organizacji?

Praca hybrydowa - definicja jest dość trudna do określenia. Po pierwsze, dopiero zyskuje ona na popularności, a po drugie, wciąż brakuje określonych regulacji prawnych, które porządkowałyby kwestie z nią związane. Idąc więc za tym, co zostało napisane na wstępie, praca hybrydowa to połączenie pracy w biurze z pracą z domu. Pracę w taki sposób można organizować bardzo różnorodnie. Najczęściej firmy ustalają, w które konkretnie dni dany pracownik musi przyjechać do biura, a w które jest na home office. Taki miks współcześnie jest bardzo atrakcyjny, ponieważ z jednej strony zapewnia komfort pracy z dowolnego miejsca, a z drugiej nie brakuje w tym wszystkim kontaktów z drugim człowiekiem i budowania odpowiednich relacji pomiędzy pracownikami danej firmy.


Praca hybrydowa - co to?

Skoro już wiesz, praca hybrydowa - na czym polega, to wskażemy kilka możliwości, jak taką pracę można zorganizować. Otóż skoordynowanie nawet kilkuosobowego zespołu wcale nie jest takie łatwe, dlatego podział należy jasno określić oraz po prostu się go trzymać. Zwykle firmy decydują się prowadzić model 2/3 lub 3/2, jeśli chodzi o dni pracy w biurze i dni pracy z domu. Warto dodać, że taki system wymaga wprowadzenia odpowiednich narzędzi w biurze, takich jak np. hot desk. Są też takie przedsiębiorstwa, w których niektórzy pracownicy pracują wyłącznie zdalnie, a inni - tylko z biura. Wówczas takie firmy też mogą się pochwalić hybrydowym modelem pracy, choć rozumianym po prostu nieco inaczej.


Zasady pracy hybrydowej

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, co to praca hybrydowa . Warto jednak zastanowić się, dlaczego w ogóle pojawił się pomysł rezygnacji z home office na rzecz właśnie częściowego powrotu do biura. Przede wszystkim związane jest to z wygaszającą się pandemią koronawirusa i większą odpornością zaszczepionych pracowników. Dodatkowo okazało się też, że home office na dłuższą metę wcale nie jest tak idealnym rozwiązaniem, jak mogłoby się to wydawać. Otóż wiele osób nie mogło się odnaleźć w wyłącznie zdalnej rzeczywistości. Brak kontaktu z drugim człowiekiem i pewnego rodzaju odizolowanie sprawiło, iż niektórzy pracownicy byli mniej efektywni. Ponadto do pracy z domu niezbędne jest też odpowiednie zarządzanie czasem, a o to wcale nie tak łatwo, kiedy np. dzieci lub zwierzęta domagają się uwagi.


Praca hybrydowa - zalety

Hybrydowa praca stała się więc sporą zmianą. Pracownicy powoli zaczęli wracać do biur, co z początku oczywiście wcale nie było takie łatwe. Po pewnym czasie okazało się jednak, iż to rozwiązanie ma wiele plusów. I choć zasady pracy hybrydowej różnią się w zależności od firmy, to jednak miks pracy z domu z home office współcześnie uznawany jest za idealny kompromis. Praca hybrydowa - zalety to przede wszystkim oszczędności dla firmy, która wcale nie musi wynajmować ogromnych powierzchni biurowych. Wystarczy bowiem odpowiednio zorganizować pracę hybrydową, aby nie musieć tworzyć nadmiaru stanowisk do pracy. Wbrew pozorom oszczędza również pracownik - i to nie tylko pieniądze, ale też czas, np. na dojazdy do biura.


Organizacja pracy hybrydowej

Model pracy hybrydowej, choć jest bardzo korzystny, to jednak nie taki prosty do wdrożenia. Przed firmą, która decyduje się na jego wprowadzenie, pojawiają się różnorodne wyzwania. Podstawowym jest konieczność rozplanowania funkcjonowania firmy wręcz zupełnie na nowo. Należy bowiem nie tylko przemodelować pracę poszczególnych zespołów, ale też zastosować należyte zasady komunikacji na odległość. Również ważne jest ustalenie zasad samej pracy oraz monitorowanie jej efektywności. I choć może się to wydawać nieco skomplikowane, to wierzymy, iż odpowiednie podejście, umiejętność planowania i dobra organizacja pozwolą wypracować taki system pracy, który w danej firmie po prostu się sprawdzi. Organizacja pracy hybrydowej nie jest wcale tak straszna, jak mogłoby się to wydawać.


Praca hybrydowa po pandemii

Jak już wspomnieliśmy, to głównie pandemia przyczyniła się do wzrostu popularności zarówno home office, jak i pracy hybrydowej. Modele te pewnie prędzej czy później zostałyby wdrożone w wielu firmach, lecz teraz - siłą rzecz - po prostu musiały się pojawić, aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo, komfort i możliwie najbardziej odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków. Praca hybrydowa po pandemii jednocześnie sprawiła też, iż bardziej popularny stał się coworking, ponieważ nie wszyscy mają możliwość pracy z domu. Współcześnie istnieje naprawdę wiele różnorodnych udogodnień dla pracowników, dzięki którym praca ma jakby inny wymiar. Potwierdzają to chociażby wskazane wcześniej zalety pracy hybrydowej.

Polceane obiekty konferencyjne

Dom Technika NOT

Dom Technika NOT

Wrocław
Hotel MDM

Hotel MDM

Warszawa

Mogą Cię Zainteresować również

Zarządzanie czasem - jak to robić efektywnie?

Zarządzanie czasem - jak to robić efektywnie?

Coworking - co to jest, ile kosztuje?

Coworking - co to jest, ile kosztuje?

Hot desk - co to, jakie są wady i zalety?

Hot desk - co to, jakie są wady i zalety?