Odmrażanie gospodarki a organizacja eventów i konferencji

Pandemia koronawirusa towarzyszy nam już od wielu miesięcy i każdy z nas z utęsknieniem wypatruje namiastek normalności. Wszystkim brakuje spotkań ze znajomymi, otwartych restauracji, swobodnego podróżowania, koncertów na żywo oraz oczywiście eventów i konferencji. I choć wiele z tych codziennych aktywności przeniesionych zostało do rzeczywistości online, to okazuje się, że na dłuższą metę jest ona niewystarczająca. Na szczęście następuje powolne odmrażanie gospodarki, co pozwala na wiarę w to, że jesteśmy coraz bliżej końca pandemii. Jednak jak te zmiany mają się do branży eventowej? Na to pytanie (i wiele innych) opowiadamy w owym artykule. 

Fot. Pixabay

Etapy odmrażania gospodarki w Polsce 

Od 12 lutego w życie weszły kolejne etapy odmrażania gospodarki, a już dwanaście dni później odbyła się konferencja, podczas której ogłoszono powrót obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim. W pozostałych województwach otwarte zostały hotele i obiekty noclegowe - oczywiście w odpowiednim reżimie sanitarnym, czyli tylko do 50% obłożenia wszystkich miejsc noclegowych. Trochę inaczej ma się kwestia zaplecza gastronomicznego w tego typu obiektach - otóż posiłki wciąż dostarczane są tylko do pokoi gości. I choć działalność tego typu obiektów, jak widać, jest wciąż ograniczona, to jednak zmiana ta napawa już jakąś nadzieją na kolejne. Otwarte zostały również kina, teatry, filharmonie i opery - również tylko do 50% dostępnych miejsc i w ścisłym reżimie sanitarnym. Dodatkowo, powróciła możliwość korzystania ze stoków, wyciągów narciarskich, boisk, kortów tenisowych, lodowisk oraz krytych basenów. Jednak to nie wszystko - obecna faza odmrażania gospodarki wpłynęła także na kilka zmian w zakresie zasad funkcjonowania przedsiębiorstw. Przełożyło się to m.in. na otwarcie sklepów w galeriach i centrach handlowych

Fot. Pixabay

W sklepach wciąż obowiązują ograniczenia liczby klientów, które pozwalają przebywać maksymalnie jednej osobie na 10 m2 w sklepach o powierzchni do 100 m2 i maksymalnie jednej osobie na 15 m2 w przypadku sklepów o powierzchni powyżej 100 m2. Zlikwidowano także tzw. godziny dla seniora, które wcześniej obowiązywały od godziny 10 do 12 od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem weekendów). Otwarto również galerie sztuki i muzea - oczywiście w ścisłym reżimie sanitarnym. Jednak nasuwa się pytanie - co z branżą eventową? Niestety, na tę chwilę niewiele się zmieniło. Wciąż jedyną możliwością organizacji targów i wydarzeń jest forma online. I choć dobrze się ona sprawdza już od miesięcy, umożliwiając tym samym szkolenie przez Internet czy organizację konferencji online, to jednak wszyscy wciąż liczymy na szybki powrót spotkań na żywo. Spójrzmy więc na to realnie... jakie są szanse na odmrożenie spotkań biznesowych „w realu”?


Fot. Pixabay

Plan odmrażania gospodarki (odniesienie do branży eventowej)


Mogłoby się wydawać, że niemal pełna cyfryzacja, która nasiliła się wraz z pandemią koronawirusa, pochłonie nas już na dobre. W końcu - na pierwszy rzut oka - forma spotkań online jest zdecydowanie bardziej wygodna. Jednak na dłuższą metę - nic bardziej mylnego - znacząco odczuwalny jest brak bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem i liczne skutki uboczne izolacji. M.in. właśnie dlatego osoby związane z branżą eventową z ogromną niecierpliwością obserwują rozporządzenia związane z odmrażaniem gospodarki. Niestety, wypowiedzi ekspertów często są niespójne, a oficjalny, nowy schemat odmrażania gospodarki nie został opublikowany. Wielu przedsiębiorców przez to podchodzi dość nieufnie do wszelkich informacji, które pojawiają się ze strony przedstawicieli rządu. 

Fot. Pixabay

Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że społeczeństwo jest już zmęczone i sfrustrowane obecnym stanem rzeczy. Trudno jednak kogokolwiek za to winić i jedyne, co pozostaje, to uzbrojenie się w dużą dozę cierpliwości. Zupełnie nikt nie spodziewał się, że świat na tak długo się zatrzyma w kontekście życia społecznego, a przy tym i eventowego. Huczne przyjęcia weselne zostały  przecież odwołane, konferencje i kongresy przenoszone są z jednego terminu na drugi, nastąpiła także niemal całkowita rezygnacja z organizacji koncertów... wszystko to wciąż brzmi niczym z serialu Black Mirror, ale niestety - jest rzeczywistością. 
Wszyscy wciąż czekamy, kiedy opublikowany zostanie kolejny etap odmrażania gospodarki i głęboko wierzymy w to, że przyniesie on wiele zmian dla branży eventowej. Dużym krokiem byłoby już samo przeniesienie spotkań online częściowo do sal, chociażby w formie hybrydowej - a wszystko to oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. 

Fot. Pixabay

Najprawdopodobniej w najbliższych tygodniach odbędzie się konferencja premiera w sprawie ogłoszenia kolejnych zmian w zakresie faz odmrażania gospodarki - oby tym razem były one korzystne także dla branży MICE. Kiedy dokładnie nastąpią te etapy i których sektorów będą dotyczyć? Mamy nadzieję, że odpowiedzi na te pytania pojawią się podczas najbliższej przemowy, a przy tym będą zwyczajnie satysfakcjonujące dla każdej ze stron. Zdrowy rozsądek podpowiada, że nic nie stoi na przeszkodzie, a więc pozostaje czekać. Wiadomym jest także, że pandemia nie zakończy się z dnia na dzień, jednak przy zachowaniu należytej ostrożności i specjalnych środków bezpieczeństwa, powinniśmy powoli wracać do funkcjonowania sprzed tych kilkunastu miesięcy. I oby rzeczywiście tak było!

Mogą Cię Zainteresować również

Eventy hybrydowe - czym są i jaka jest ich przyszłość?

Eventy hybrydowe - czym są i jaka jest ich przyszłość?

Konferencja online - organizacja konferencji w czasach pandemii

Konferencja online - organizacja konferencji w czasach pandemii

Szkolenie online

Szkolenie online