Imprezy integracyjne - fakty i mity

Luksusowy hotel, atrakcyjny turystycznie region i ciekawe sposoby spędzania czasu. Imprezy integracyjne są najbardziej popularną formą budowania relacji pomiędzy pracownikami. Pozwalają lepiej się poznać, odpocząć od codziennych obowiązków oraz pogłębić więzi. Mimo niepodważalnych zalet wyjazdy integracyjne cieszą się złą sławą. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim przez mity, które narosły wokół firmowych wyjazdów. Często kojarzą się one z kilkudniowymi imprezami suto zakrapianymi alkoholem. A przecież wcale nie musi tak być! 


Imprezy integracyjne są najpopularniejszą formą budowania relacji pomiędzy pracownikami już nie od dziś. Jeszcze kilkanaście lat temu ograniczano się do rodzinnych pikników w plenerze, dziś natomiast pracodawcy coraz częściej decydują się na zorganizowanie zagranicznego wyjazdu pełnego atrakcji. Czy jest czego się obawiać? Poznaj fakty i mity dotyczące imprez integracyjnych.

1. Celem imprez integracyjnych jest stworzenie zgranego zespołu

Z założenia spotkania pracownicze lub wyjazdy integracyjne organizowane są po to, by zadbać o relacje pomiędzy pracownikami. Zgrany zespół pracuje bardziej efektywnie, a to głównie na tym zależy pracodawcy. Wspólne spędzanie czasu na neutralnym gruncie pomaga usprawnić komunikację pomiędzy działami, które na co dzień nie spędzają w swoim towarzystwie zbyt wiele czasu. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia konfliktów. 


2. Na imprezach integracyjnych najczęściej dochodzi do zdrady

Wśród najpopularniejszych mitów dotyczących imprez integracyjnych znajduje się ten, który mówi o zdradzie z kolegą lub koleżanką z pracy. Bardzo często słyszy się o tym, że wyjazdy integracyjne sprzyjają romansom. Czy tak jest w rzeczywistości? Niekoniecznie. Celem wyjazdów integracyjnych jest przede wszystkim budowa zdrowych relacji pomiędzy pracownikami. Zwykle w tym celu organizatorzy szczegółowo planują aktywności, w których będą brali udział uczestnicy podczas wycieczki. Zazwyczaj są to znane i sprawdzone gry i zabawy integracyjne, aktywności na świeżym powietrzu czy po prostu zwiedzanie miasta. Luksusowy hotel cztero- czy pięciogwiazdkowy to tylko dodatek. Pamiętajmy, że wyjazd firmowy to czas, podczas którego pracownicy są obserwowani m. in. przez szefa. Nie jest to prywatna wycieczka, na której każdy uczestnik robi tylko to, na co ma ochotę.


3. Pracownicy zapraszani są z osobami towarzyszącymi

Ze złej sławy kilkudniowych wyjazdów integracyjnych zdają sobie sprawę też pracodawcy. Coraz częściej rezygnują więc oni z ekskluzywnych wycieczek nad morze lub w góry na rzecz jednodniowego spotkania. W tym celu organizują zabawę taneczną, na którą pracownik może przyjść z osobą towarzyszącą lub piknik na świeżym powietrzu. Rozwiązanie to pozwala uniknąć wszelkich nieporozumień i ma też inne plusy. Przede wszystkim pracownicy integrują się całymi rodzinami, co naprawdę łączy ludzi.


4. Każda impreza integracyjna jest suto zakrapiana alkoholem

To oczywiście nieprawda! Faktem jest, że alkohol często pojawia się na spotkaniach firmowych, jednak w ograniczonych ilościach. Imprezy integracyjne odbywają się zawsze z udziałem przełożonych, w oczach których każdy chce wypaść jak najlepiej. To, że atmosfera jest luźniejsza nie oznacza, że pracownicy nie są obserwowani. Nikt nie chciałby w jeden wieczór zniszczyć dobrej opinii, na którą pracował przez kilka lat. To właśnie z tego względu pracownicy rezygnują z szaleństwa do białego rana. Chyba, że kulturalnego.  


5. Mity na temat wyjazdów integracyjnych rozpowszechniają osoby, które nigdy na nich nie były

Bardzo często zdarza się tak, że największe plotki dotyczące imprez integracyjnych rozpowszechniają osoby, które nigdy nie brały w nich udziału. Nie warto w nie wierzyć, ponieważ mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Zwykle negatywne opinie tworzone są na podstawie plotek lub w oparciu o pojedyncze incydenty, które wystąpiły na takich wyjazdach. W ten sposób nie można wyrobić sobie opinii na temat całości.


Nie warto wierzyć mitom. Fakty są takie, że imprezy integracyjne - niezależnie od tego czy jednodniowe czy kilkudniowe, to świetny sposób na miłe spędzenie czasu, a także okazja do tego, by lepiej poznać ludzi, z którymi przebywamy większość czasu w ciągu dnia.