Czego nie robić podczas wyjazdu integracyjnego?

Wyjazdy integracyjne mają wiele zalet. Ich głównym celem jest bliższe poznanie ludzi, z którymi współpracujemy na co dzień. To także doskonała okazja do chwili odpoczynku, w końcu nie samą pracą człowiek żyje! Atmosfera na wyjazdach integracyjnych jest bardziej swobodna, niż podczas zwyczajnego dnia pracy w firmie. Mimo to etykieta biznesu nakłada na nas pewne nakazy i zakazy, według których powinniśmy postępować. 
Wyjazdy integracyjne kojarzą się nam przede wszystkim z luźną atmosferą oraz dobrą zabawą. Nie należy jednak zapominać, że nie są to wakacje nad morzem z najbliższymi, a spotkanie, podczas której obserwują nas współpracownicy oraz przełożony. Profesjonalista nigdy nie zapomina o dobrych manierach, dlatego etyką powinniśmy się kierować w każdej sytuacji, nawet podczas imprezy integracyjnej. Czego nie wypada robić podczas wyjazdu integracyjnego?

Nie spoufalaj się z szefem i współpracownikami

Poprawne relacje między współpracownikami są kluczem do sukcesu. Należy więc zachowywać się tak, by tej współpracy nie zepsuć. W każdej instytucji funkcjonuje pewna hierarchia pracownicza, której należy przestrzegać również na wyjeździe. Powinniśmy pamiętać, że firmowa integracja to nie rodzinny urlop, a po kilku dniach trzeba będzie wrócić do pracy. Dlatego nie powinniśmy wdawać się w żadne konflikty ze współpracownikami, w zbyt emocjonalne wymiany zdań, które mogłyby zaszkodzić dalszym relacjom. W kontaktach ze znajomymi z pracy najlepiej kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Współpracownik to nie najlepszy przyjaciel z dzieciństwa, dlatego wszelkie sekrety lub słabości, którymi się podzielimy, mogą zostać wykorzystane przeciwko nam. 
Nie nadużywaj alkoholu

Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w górach, nad jeziorem czy w centrum miasta, wieczorami zwykle na stołach pojawia się alkohol. Nie ma nic złego w tym, by po dniu pełnym wrażeń udać się ze współpracownikami do hotelowej restauracji bądź pubu, by porozmawiać przy kieliszku wina. Nie należy jednak przesadzać - ważna jest samokontrola. Zawsze w takich sytuacjach powinna towarzyszyć nam myśl, że jesteśmy obserwowani przez szefa oraz ludzi, z którymi widujemy się na co dzień. Niewłaściwe zachowanie podczas wyjazdu integracyjnego zostanie zapamiętane i może negatywnie odbić się na naszym wizerunku i autorytecie w firmie. 
Nie rozmawiaj o pracy

Wyjazdy integracyjne są odskocznią od codziennego rytmu dnia, dlatego podczas rozmowy nie warto poruszać tematów związanych z pracą. Każdy uczestnik wyjazdu z pewnością chciałby się oderwać od codziennych spraw i odpocząć, nie myśląc o obowiązkach. Warto się zrelaksować i porozmawiać na bardziej przyjemne tematy, np. o zainteresowaniach, czyli tym, co sprawia nam radość. Ważne jest również, aby nie rozpoczynać dyskusji, które mogą się przerodzić w kłótnie. Lepiej unikać kontrowersyjnych tematów do rozmów, takich jak polityka. W złym guście jest także plotkowanie o osobach związanych z firmą. Po pierwsze możemy kogoś urazić, a po drugie będzie to źle świadczyło o nas samych.
Mimo kilku zasadniczych zakazów, wyjazdy integracyjne są organizowane po to, by cieszyć się odpoczynkiem i bliżej poznać ludzi, z którymi pracujemy na co dzień. Dobre maniery nie są przeszkodą w dobrej zabawie! Warto się zrelaksować i zebrać siły do dalszej pracy.