Andrzejki – idealny moment na imprezę integracyjną

Październik kończy się, a wraz z nim hotele oraz inne obiekty posiadające sale bankietowe mają pełne ręce roboty, organizując halloweenowe imprezy. Podobna sytuacja czeka nas pod koniec listopada, kiedy w kalendarzu świąt pojawiają się Andrzejki. Kiedyś dzień ten przeznaczony był na wróżby tylko dla dziewcząt, teraz stanowi on doskonały pretekst do hucznej zabawy. Wiele firm decyduje się na organizację Balów Andrzejkowych dla swoich pracowników. Jaka jest historia tego święta, co skłania ludzi do organizacji tej zabawy oraz gdzie najlepiej zorganizować Andrzejki? Przekonajcie się sami.


Historia święta

Andrzejki powinny być obchodzone w wigilię imienin Andrzeja, czyli 29 listopada. Historia tego dnia w Polsce sięga XVI wieku, przynajmniej z tego czasu zachowały się pierwsze zapiski informujące o andrzejkach, święto to jest jednak dużo starsze, a przybyło tu ze Starożytnej Grecji. Początkowo obchodziły je tylko niezamężne dziewczęta, które podczas indywidualnych sesji wróżbiarskich miały odszukać przyszłego męża i dowiedzieć się, jak będzie wyglądało ich życie miłosne w przyszłym roku. Mężczyźni podobne zabiegi wykonywali parę dni wcześniej w święto zwane Katarzynkami, które niestety nie ostało się wśród znanych tradycji polskich do dnia dzisiejszego. Stopniowo Andrzejki z indywidualnych wróżb przerodziły się w święto zbiorowe, a w dzisiejszych czasach – w pretekst do dobrej zabawie, w której uczestniczą już wszyscy, bez względu na płeć, wiek czy status matrymonialny.


Dlaczego warto zorganizować firmową Imprezę Andrzejkową?

W tym roku Andrzejki przypadają w środku tygodnia, dlatego idealnymi datami na organizację tego święta będzie weekend przed (24-25.11.) lub weekend po (1-2.12) nocy z 29 na 30 listopada. Andrzejki stały się popularnym świętem, podczas którego wiele firm decyduje się na organizację imprez dla swoich pracowników. Dlaczego warto zastanowić się nad organizacją takiej zabawy? Po pierwsze – każdy sposób na integrację pracowników jest dobry. Zdrowe relacje w pracy to podstawa dobrej współpracy. Często podczas pracowitych tygodni nie ma czasu na właściwe zapoznanie się ze sobą pracowników, dlatego warto pomyśleć o imprezie integracyjnej. Można zorganizować ją w jeden z nic nie znaczących dni albo wykorzystać święta wprost stworzone na taką zabawę. Pracodawcy często decydują się na Wigilie pracownicze, jednak zorganizowanie miesiąc wcześniej Andrzejek jest bezpieczniejszą opcją ze względu na różnorodność wyznaniową. Bale są momentem odprężenia, dlatego uczestniczący w nich pracownicy nie tylko będą świetnie się bawić, ale również doda im to energii na kolejne dni oraz przyniesie miłe wspomnienia związane ze swoją pracą. Pośród istniejących form nagradzania pracowników za ich efektywną pracę, znaleźć można również organizację zabawy – dobrym terminem na nią na pewno będą Andrzejki.

Andrzejki w mieście

Pośród licznych sal bankietowych, jakie można odnaleźć w katalogu, wiele z nich może zostać przystosowanych do zorganizowania imprezy firmowej. Andrzejki są gorącym terminem zabaw, dlatego warto zadbać o rezerwację sali z wyprzedzeniem, również dlatego, żeby pracownicy nie zdążyli jeszcze zaplanować sobie tego dnia. Miejsc, w których można urządzić imprezę, jest wiele. Jedną z opcji jest zabawa w mieście. To dobry wybór dla firm zainteresowanych jedynie organizacją wieczoru bankietowego bez dodatkowych atrakcji. Zabawa w tej samej miejscowości lub w miejscowości pobliskiej od pracy oszczędzi czasu przeznaczonego na dojazdy oraz zapewni dogodną możliwość powrotu do domu zaraz po zabawie. Wiele firm decyduje się na taki sposób spędzenia Andrzejek, zwłaszcza że liczne miejsca gwarantują kompleksową obsługę podczas tego typu spotkań firmowych.


Andrzejki poza miastem

Huczny Bal Andrzejkowy to klucz programu, który może być połączony również z innymi atrakcjami podczas wyjazdu integracyjnego. Firmy, które są w stanie przeznaczyć większy budżet na integrację, mogą przebierać pośród bogatej listy sal bankietowych w kurortach, nad morzem, w górach, na Mazurach lub innych urokliwych miejscach w kraju. Takie wspólne weekendy z pracownikami pozwolą na odpoczynek od codziennych obowiązków. Podczas wyjazdu pod koniec listopada można oprócz Zabawy Andrzejkowej zorganizować również wspólne ogniska, rajdy wśród pięknych krajobrazów oraz liczne zabiegi relaksacyjne, które oferują obiekty połączone z gabinetami SPA i Wellness.


Zwyczaj wróżenia w Andrzejki pozostał. Przyjął on jednak formę ułamka powrotu do tradycji, a dla nieprzesądnych osób dzień ten to idealny pretekst do zabaw - zwłaszcza tych firmowych. Pośród licznych obiektów oferujących sale bankietowe warto wybrać taki, który zapewni miejsce do zabawy, wyśmienity catering, a być może również mały kącik z wróżbami, który może stanowić ciekawą atrakcję dodatkową. Udaną imprezę integracyjną można zorganizować w mieście oraz wśród wiejskich okolic – każda z nich na pewno okaże się sukcesem i zostanie na długo w pamięci pracowników. Zbliżające się Halloween oraz Andrzejki to odpowiednie momenty na organizację imprez pracowniczych jeszcze w tym roku.