Przerwa w condohotelach - Zdrojowa Invest zapowiada zmianę strategii

Przerwa w condohotelach - Zdrojowa Invest zapowiada zmianę strategii

Zdrojowa Invest & Hotels to największa sieć hoteli w kurortach w Polsce. Większość obiektów znajduje się w miejscowościach nadmorskich (Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Świnoujście), ale w portfolio tej sieci znajdują się również dwa górskie obiekty w Szklarskiej Porębie (Cristal Resort Szklarska Poręba i Radisson Hotel Szklarska Poręba). 

Zdrojowa inwestuje głównie w condohotele, dlatego wczorajsza informacja okazała się dosyć szokująca. Jan Wróblewski (współzałożyciel sieci) ogłosił przerwę w budowie condohoteli. Teraz Zdrojowa idzie w deweloperkę i budowę wakacyjnych apartamentów. Jego zdaniem rynek condohoteli jest przegrzany, a pandemia spowodowała, że inwestorzy zaczęli preferować zakup lokali wakacyjnych w apartamentowcach.

- Chcemy wykorzystać ten trend i odrobić straty spowodowane pandemią. Zgodnie z tą strategią nie będziemy rozpoczynali kolejnych inwestycji w condohotele. Stawiamy na apartamenty - zapowiada Jan Wróblewski.

Ta zmiana kierunku działania wynika ze zmian na rynku. Rozkład kosztów w tym modelu biznesowym sprawił, że głównymi beneficjentami stali się aktualnie inwestorzy, a takie firmy, jak np. Zdrojowa, nie zarabiają. W przypadku apartamentów wakacyjnych wszystkie koszty pokrywa nabywca. 

- Nie musimy inwestować własnych pieniędzy w części wspólne i praktycznie cały budynek jest na sprzedaż - jak w normalnym projekcie deweloperskim. Nasze zaangażowanie jest dużo mniejsze, a klienci są bardziej zainteresowani tego typu nieruchomościami, bo ceny rosną. Zamiast zamrażać dziesiątki milionów w infrastrukturze hotelowej - restauracji czy basenach - możemy zarobić i częściowo dofinansować działalność hotelarską - tłumaczy Jan Wróblewski. 

Nowy rozdział w działalności Zdrojowej Invest rozpoczyna budowa apartamentowca Baltic Park Loft w Świnoujściu. W nowym obiekcie powstaną 83 2- i 3-pokojowe lokale. Apartamentowiec ten znajduje się w kompleksie, do którego należy aquapark oraz hotele Hilton i Radisson Blu.

- Wszystkie te obiekty połączone są przejściem podziemnym, dzięki czemu łatwo można skorzystać z basenów, restauracji czy kawiarni i tarasów widokowych w hotelach. Łącznie w kompleksie jest tyle miejsc noclegowych, ile w budowanym w Pobierowie hotelu Gołębiowski (obiekt na ponad 1000 osób). Są jednak w innym stylu i sąsiadują z wieloma lokalami usługowymi i deptakiem w prestiżowym kurorcie - mówi dalej Jan Wróblewski.

Na razie o kolejnych apartamentowych inwestycjach nie wiemy. Współzałożyciel nie zdradza następnych destynacji. Nie wyklucza jednak, że projekty ruszą równolegle w różnych miastach.

Jan Wróblewski w Pulsie Biznesu wspominał o stratach swojej firmy spowodowanych pandemią i wieloma lockdownami. Mówił o kilkudziesięciu milionach strat. Pandemia też przetasowała rynek. Kiedyś liderem pod względem liczby noclegów była Warszawa i Kraków. W 2020 roku największym rynkiem turystycznym w Polsce stał się Kołobrzeg, który również z pandemii nie wyszedł suchą stopą. Powiat kołobrzeski odnotował znaczący spadek - nawet większy niż Zakopane.

Kołobrzeg jest dla Zdrojowej ważną lokalizacją. Sieć ma tam aż 30% udział w rynku i jako jedyna prowadzi dwa obiekty pod międzynarodowymi markami: Royal Tulip i Radisson. 

- Mimo kryzysu w branży spieszyliśmy się, żeby Radissona oddać do użytku w lipcu, bo Polacy po zniesieniu ostatniego lockdownu znowu tłumnie ruszyli na wakacje i nie chcieliśmy stracić sezonu, mimo że nie sprzedaliśmy jeszcze wszystkich jednostek condo - przyznaje Jan Wróblewski.

Zdrojowa Invest & Hotels mimo zmiany swojej biznesowej strategii dalej będzie zarządzać condohotelami i hotelami z portfela grupy.